Zpět

Kam na kole po Slovensku? Vybíráme nejkrásnější cyklostezky na léto

Přidáno: 9.1.2020 12:14.22 Počet shlédnutí: 8376

09 Leden 2020

Cykloturistika na Slovensku zažívá v posledním období velký rozmach a to nejen kvůli zdravému životnímu stylu, ale také proto, že mnoho lidí pracujících v sedavém zaměstnání, touží po aktivním pohybu. Pokud nevíte kam na kole vyrazit, nabízíme vám podle našeho názoru, ty nejkrásnější cyklostezky na Slovensku. Jelikož je Slovensko velmi krásné, vybrat ty nejkrásnější bylo pro nás dost náročné.

Kam na kole po Slovensku? Vybíráme nejkrásnější cyklostezky na léto

CykloKorytnička

Pokud hledáte krásné místo, kam na kole na Slovensku určitě doporučujeme cyklotrasu CykloKorytnička, která vznikla v místech, kde předtím jezdil vláček Korytnická mezi Ružomberkem a lázněmi v Korytnici.

 

Cyklostezka začíná v Ružomberku, odtud přechází částmi Bílý Potok, Jazierce, Podsuchá, Liptovská Osada, Patočiny a Korytnica.

cyklostezka příroda Korytnička

 

(Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda)

Cyklostezka je zajímavá tím, že je na ní několik zajímavostí a tak si na ni vyhraďte jeden celý den. Už po pár kilometrech můžete navštívit osadu Vlkolínec s barevnými srubovými domky zapsáno do seznamu UNESCO. V Podsuchá můžete po turistickém chodníku odbočit k nejvyššímu vodopádu v Národním parku Nízké Tatry - Brankovský vodopád, který padá z výšky 55 metrů. Na konci trasy se můžete v Korytnici občerstvit minerálním pramenem, který je léčivý, s vysokým obsahem železa.

Vedle trase je osazených 11 informačních tabulí, které se nacházejí v místech bývalých železničních stanic. Povrch je asfaltový, později je cesta zpevněná štěrkem, pískem nebo jsou tam betonové panely, zda trasa v některém úseku prochází i lesem. Posledních 1,5 km od bývalé stanice Korytnica do Korytnice vede po silnici III. třídy s větším převýšením.

Základní informace:

• délka cyklostezky je 24 km a zpět,
• převýšení 350 m,
• vhodná je pro treková a horská kola,
• náročnost - rekreační, vhodná i pro rodiny s dětmi.

Bátoričkin Cyklookruh

Další možností kam na kole na Slovensku se nabízí Bátoričkin cyklookruh. Je velmi dobře značený cykloznačkami, takže zde nemůžete zabloudit.

Cyklostezka začíná v obci Podolí, která je zajímavá díky Parku miniatur. Můžete se tam pokochat více než 80 modely hradů, zámků, kostelíků i rodných domů významných osobností. Expozice se nachází pod širým nebem a tak můžete klidně tlačit svůj kolo vedle sebe.

batorickin cyklookruh cachticky hrad

(Autor: Tatiana Michalková, Pravda)

Cyklookruh prochází Kopanice s pár domky a po několika kilometrech se před vámi otevře nádherný pohled na zříceninu Čachtického hradu stojící na kopci nad obcí Višňové. Cesta později vede lesem z obce Višňové do Čachtic, až přímo pod zříceninu hradu. I když vstup na Bátoričkin hrad je zakázán, neobejdete takové historické objekty, jakými jsou tajemné čachtické chodby - Bátoričkino podzemí.

Další zastávkou je Draškovičovský zámeček ze 17. století, kde se nachází i expozice historických zbraní, oděvů a šperků.

Základní informace:

• celková délka cyklostezky - 25 km,
• převýšení 351 metru,
• vhodná spíše pro horské kolo, ale dá se zvládnout i na silničním kole,
• náročnost - rekreační, trať většinou s asfaltovým povrchem.

Belianska cyklostezka

Mezi nejkrásnější cyklostezky na Slovensku, co se týče okolí a přírody patří určitě Belianská cyklotrasa. Spojuje podtatranské obec Spišská Belá s Tatranskou kotlinou. Nabízí nádherné scenérie a výhledy na Belianské Tatry.

cyklostezka Belianska

Jelikož na ní nenajdete velké stoupání, je skvělá i pro menší cyklisty nebo pro rodiče na kole s dětským vozíkem. Pokud hledáte místo kam na kole se svými ratolestmi, Belianská cyklotrasa je skvělou volbou. Vedle ní najdete přístřešky s lavičkami, kde se můžete občerstvit a odpočinout si ve stínu. V Tatranské kotlině můžete navštívit belianskou jeskyni a pak se vrátit zpět. Rodinky s dětmi se mohou zastavit na dětském hřišti, který se nachází v okolí Belianské rybníka.

Základní informace:

• délka tratě 9 km,
• téměř bez převýšení,
• náročnost - jednoduchá a krátká trasa,
• vhodná pro krosová, trekingová kola i obyčejné dětská kola.

Cyklostezka vedle Váhu

Pokud máte rádi historické památky, nemusíte dlouho přemýšlet, kam na kole na Slovensku. Cyklostezka kolem žilinské části Váhu se nazývá také hradní cyklotrasa. Poznáte na ní tři středověké hrady, a to Budatín, Strečno a Starhrad.

Jde o komfortní trasu, je dostatečně široká, výborně značená a její povrch je většinou asfaltový. Nechybí na ní odpočívadla s informacemi a kopíruje trasu podél korytě Váhu a vyhýbá se hlavním cestám.

První zastávkou je Budatínský hrad s rozsáhlým parkem. Pokud chcete navštívit hrad, své kolo můžete zamknout v cyklostojane. V hradním areálu je přístupná kaple, hradní věž s vyhlídkou a expozice drotárstva.

Cyklostezky prochází i kolem Areálu vodních sportů, nachází se zde dětské hřiště i skatepark. Dostanete se tak k středověkému hradu Strečno, který je otevřený a je možné ho navštívit. Do Nezbudskej Lúčky se můžete dostat přes most nebo můžete využít dobrodružnější způsob - kompu. Dále můžete pokračovat po trase ke Starhrad, nebo se můžete vrátit zpět. Ale nezapomeňte, ažStarhrad ukáže nejkrásnější výhled na okolí, jaký jste kdy viděli. Nabízí výhled na domašínský meandr, který vypadá jako obrovský říční oblouk v podobě písmene U.

Základní informace:

• délka cyklostezky 33 km + 4 km na hrad Starhrad,
• cyklotrasa většinou po rovině,
• 28 km trasy je asfalt a zbytek je makadamový,
• kola: horské a trekové,
• vhodná i pro rodiny s dětmi.

Náš tip: Pokud bydlíte v Bratislavě nebo bratislavském kraji, přečtěte si naše tipy na cyklostezky v Bratislavě a jejím okolí.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení