Zpět

Víte jak správně vybrat sedlo na kolo?

Přidáno: 8.2.2019 21:45.24 Počet shlédnutí: 1495

08 Únor 2019

Sedlo patří mezi části kola, které nejvíce přicházejí do kontaktu s tělem cyklisty. Špatně zvolené sedlo výrazně sníží pohodlí při jízdě a môžepokaziť cyklistický zážitek. Naopak koupě správného sedla zajistí pohodlí i při několikahodinové jízdě. Aby se vám na sedle dobře sedělo a s chutí jste si vychutnávali jízdu na kole, je třeba při jeho výběru zohlednit několik důležitých kritérií.

Víte jak správně vybrat sedlo na kolo?

1. Šířka sedla

Šířka sedla je velmi důležitým ukazatelem při jeho výběru. Ani to nejměkčí sedlo nezajistí cyklistovi pohodlí, pokud nebude odpovídat šířce jeho sedacích kostí. Nevybírejte sedlo podle vašich proporcí, člověk s mohutnou postavou častokrát potřebuje užší sedlo a hubený člověk zase širší. Každý člověk má odlišnou šířku sedacích kostí a tak mu vyhovuje jiná šířka sedla. Širší sedadla jsou určeny pro rekreační účely a na sportovní jízdu zase užší. Sedlása vyrábějí v šířkách 130, 143 a 155 mm a při rekreačních kolech to je šířka 175 a 190 mm.

Náš tip: Šířku sedacích kostí si můžete změřit i doma. Vezměte dostatečně velký kus kartonu a položte ho na tvrdou podložku. Sedněte si na něj v skloněné poloze jako při cyklistice. V kartonu vám zůstanou dvě jamky. Změřte vzdálenost mezi jejich středy v mm a přesně takové široké sedadlo potřebujete.

2. Tvrdost sedla

Při výběru sedla se zaměřte i na jeho tvrdost. Často převládá nesprávný názor, že měkké sedla jsou lepší.Na měkkém sedle se při dlouhé jízdě budete cítit nepohodlně a můžete dokonce dostat i otlaky v oblasti stehen. Proto lepší volbou jsou na delší cyklotúry tvrdé sedla.

3. Pohlaví cyklistu

Rozdíl v sedlech je přirozeně také v oblasti pohlaví, pro které jsou určeny. Jsou totiž přizpůsobeny mužské a ženské stavbě těla. Muži mají užší pánev jako ženy. Pánské sedla mají užší špičku, v zadní části jsou užší než dámské a jsou i déle. Dámské sedla jsou kratší, měkčí a v zadní části širší, protože jsou přizpůsobeny dámským sedacím partiím.

jak správně vybrat sedlo

4. Druh sedla

Při výběru sedla si musíte odpovědět na otázku, v jakém terénu nejčastěji na kole jezdíte, jaký typ kola máte a jak často na něm jezdíte.

 Silniční sedla - jsou úzké, delší a obecně nejtvrdší ze všech typů sedel, přičemž respektují dynamický posed jezdce. Pokud jezdíte po silnicích a překonáváte delší vzdálenosti, vyberte si právě takové sedlo.

MTB sedla - sedla na horská kola se od silničních sedel liší hlavně odolností proti nárazům a vibracím, které vznikají při jízdě na nerovném terénu. Proto akjazdíte na kole v terénu, tyto sedla jsou pro vás nejvhodnější. Jsou více zesílené a odolné proti oděru.
 Sedla na trekové a krosová kola - jsou širší a měkčí s vyšší výstelkou, jsou vhodné pro ty, kteří málo času tráví na kole a překonávají menší vzdálenosti.
Rekreační sedla - jsou vhodné na menší počet km, jsou ze všech sedel nejpohodlnější, s velkou výstelkou. Tedy pokud jezdíte menší trasy a jen několikrát do týdne, jsou pro vás vhodné.
 Sportovní sedla - jde o kompromis mezi závodními sedly a rekreačními, jsou pohodlné a při nich se počítá s tím, že odjezd na kole množství kilometrů.

5. Materiál kostry sedla

Významnou roli při sedle hraje i materiál, ze kterého je vyrobeno. Kostra sedla u levnějších modelů bývá vyrobena z plastu, tento materiál méně tlumí vibrace a není tak lehký jako karbon. Vyšší modely bývají z kombinace karbonu a plastu, no a nejlépe sedla mají kostru z karbonu.

6. Materiál lyžiny

Je důležitý hlavně pro míru tlumení vibrací. Opět je nejkvalitnějším materiálem karbon, který je lehký, pevný a dobře tlumí vibrace. Dalším materiálem je titan, tam se můžete setkat s dutými titanovými lyžinami a s plnými titanovými lyžinami. Mezi další materiály patří chrom-molybden, který bychom zařadili na pomyslnou třetí příčku.

7. Materiál polstrování a potahu

Potah cyklistických sedel bývá vyroben buď z přírodní nebo syntetické kůže. Oba materiály jsou poměrně stejně odolné. Nemají na jízdu příliš velký vliv, přičemž přírodní kůže je samozřejmě dražší. Velký vliv na komfort jízdy má polstrování. Přičemž paradoxně čím delší trasa na kole, tím se vyžaduje slabší polstrování. Rekreační cyklisté mohou využít například gelové nebo výrazně polstrované sedla, či různé potahy is gelem. Některé sedla majúv exponovaných částech poťahchránený proti oděru odolnějším materiálem, například kevralom.

Správné nastavení sedla

Pokud již máte vybrané sedlo je třeba ho správně nastavit. Špatné nastavení sedla může být nejčastější příčinou bolestí zadku při cyklistice. Při sedlech můžete měnit sklon, posunutí dopředu nebo dozadu, či výšku sedla. Pokud nastavíte sedlo příliš vzhůru budete se více přitahovat k bicyklu.A opačně, pokud ho nastavíte příliš dolů, budete se chtít odtahovat od kola a budete zatěžovat své ruce. Nejlepší je mít sedlo ve vodorovné poloze, maličko nakloněné dopředu.

I výška sedla má vliv na to, jak se vám bude na něm sedět. Při vysoko nastaveném sedle se během jízdy budete přesouvat zadkem ze strany na stranu, a můžete si přivodit i otlaky. Při nízké výšce sedla budou zase trpět vaše kolena.

Náš tip: Při nastavování výšky sedla se posaďte na kolo. Jeden pedál dejte úplně ke zemi a položte si něj chodidlo, noha by měla být jen mírně přepnuta a ne zcela vztažená.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení