Zpět

Máte doma vhodné cyklonářadí? Poznejte top 8 nástrojů pro cyklisty

Přidáno: 27.11.2021 10:51.57 Počet shlédnutí: 1009

27 Listopad 2021

Dnes, kdy se každý snaží ušetřit, je schopnost opravit si kolo vlastníma rukama velkou výhodou. Dovednost a ochota pustit se do toho však nejsou jediným, co potřebujete. Proto vám dnes představíme užitečné cyklo nářadí, které vám při domácí opravě rozhodně nesmí chybět.

Máte doma vhodné cyklonářadí? Poznejte top 8 nástrojů pro cyklisty

Výhody domácí opravy kola

Všichni dobře víme, že příprava kola na sezónu vyžaduje jeho servis, který si u specialistů musíme dlouhou dobu předtím zajednat. Každý totiž touží vysednout na kolo co nejdříve a opravny kol jsou často dlouhodobě přetížené. Pokud se však rozhodnete prohlédnout a případně opravit své kolo svépomocí, výrazně tím můžete ušetřit čas. Kromě toho je pravidelná domácí údržba kola bezpochyby spolehlivý způsob, jak snížit průběžné náklady na kolo.

Postupně vám představíme deset základních nástrojů, které vám pomohou udržet kolo v bezvadné kondici. Vysvětlíme, k čemu jednotlivé nástroje slouží a jak se používají. A pokud budete chtít vědět víc, na internetu najdete spoustu instruktážních videí, jak tyto nástroje fungují v praxi.

1. Servisní stojan je užitečný pomocník

Než s opravou začnete, potřebujete vhodné místo, kde kolo budete opravovat a také stojan, který vám celý proces výrazně usnadní. Krčit se v nepřirozených polohách, jen abyste dohlédli na to, co děláte, možná chvíli vydržíte, ale odnese si to vaše bolavá záda nebo ztuhlá šíje.

Stejně vám nepomůže ani to, že kolo obrátíte "vzhůru nohama", resp. vzhůru koly. Stačí trochu drsný terén a můžete si oškřít řidítka, nemluvě o tom, že nestabilní poloha kola může jednou-dva skončit i jeho pádem. Díky stojanu na kolo však zvládnete opravu rychleji a komfortněji.

2. Všestranné imbusové klíče na šrouby a matice

Kvalitní sada imbusových klíčů, která patří mezi základní cyklo nářadí, se výborně uplatní při většině oprav a zaručívám roky spolehlivé služby. Imbusové klíče jsou ideální pro různá nastavení, dotahování a povolování šroubů a matic na všech typech kol, koloběžek nebo kolečkových bruslí. Navíc je můžete použít ik utažení šroubů v domácnosti, například na skříních, zásuvkách a pod.

3. Nýtovač řetězu pro rychlou výměnu nebo opravu

Nýtovač řetězu je speciální nářadí na kolo, které slouží k roznýtování (rozpojení) řetězu a jeho opětovnému spojení, jakož ik upevnění tuhých článků. Kvalitní nýtovač řetězu vydrží dlouhá léta.

4. Praktický klíč na pedály pro snadné demontování

Je sice pravda, že existují pedály, které lze demontovat i imbusovým klíčem, většina z nich však k odmontování vyžaduje klíč na pedály. Klíč na pedály snad ani není třeba nijak speciálně představovat. Na pohled připomíná plochý francouzský klíč a v podstatě jím i opravdu je. Doporučujeme vybrat si varianty s protiskluzovou rukojetí, které se pohodlně drží a neprokluzují v dlani.

5. Šikovná pomůcka pro měření opotřebování řetězu

muž opravuje kolo

Kvalitní nástroj pro měření opotřebování řetězu vám může v průběhu let pomoci ušetřit nemalé peníze. Včasná výměna řetězu totiž ovlivňuje další významné faktory. Například, pokud budete vědět, kdy je třeba vyměnit řetěz, znamená to, že zabráníte zbytečnému opotřebování kazety a převodníků. I díky tomu, že řetězy patří k nejlevnějším servisním komponentům, které je třeba čas od času vyměnit – z dlouhodobého hlediska ušetříte peníze.

6. Momentový klíč pro akurátní dotažení

Možná znáte jednoduchý momentový klíč, ideální nastandardní poskládání kola. Přestože je určitě lepší než nic, jeho dlouhodobější přesnost je otázná, nakolik častým používáním takového klíče jeho přesnost úměrně klesá.

výměna řetězu

Chcete-li zabránit poškození komponent kola, je třeba je namontovat se správným točivým momentem. S použitím kvalitního momentového klíče zabráníte nadměrnému dotažení (potenciálnímu zničení závitů nebo prasknutí součástek) nebo naopak nedotažení (což může vést k jejich uvolnění).

7. Centrovací klíč pro bezpečnou jízdu

Centrovací klíč, jak již napovídá samotný název, slouží k centrování kol. Tato činnost se již většinou řadí k odbornějším servisním zásahům. Při pravidelném ježdění je výplet kol neustále namáhán, proto je třeba pamatovat na to, aby byl tento úkon součástí pravidelné údržby.

Stává se totiž, že výplet povolí a pokud se včas nedocentruje, poměrně rychle ztratí pevnost. Tuto skutečnost rozhodně není třeba podceňovat, protože může značně ohrozit vaši bezpečnost při jízdě.

8. Efektivní sada nářadí na kolo

Pokud nemáte vůbec žádné nářadí na kolo, jedním z osvědčených způsobů je také koupě kompletní sady nářadí na kolo. V jednom jediném kroku tak můžete získat vše, co budete potřebovat. Kompletní sady nářadí obsahují všechny nejdůležitější nástroje potřebné pro servis či opravu, aby vaše kolo fungovalo tak, jak má.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení