10 nejhorších cyklistických zlozvyků
Přidáno: 25.11.2021 15:45.47 Počet shlédnutí: 1006
25 Listopad 2021
Značky
Jízda na kole je příjemný způsob, jak trávit čas, dokud tím neznepříjemňujete život svému okolí. Ohrožování sebe nebo ostatních, bezohledné chování či nerespektování pravidel silničního provozu může výrazně ovlivnit obecné mínění o cyklistech. Přečtěte si, které zlozvyky cyklisty jsou považovány za nejhorší.
1. Jízda s mobilem v ruce
Je úplně jedno, jestli během jízdy telefonujete, sms-kujete, děláte si selfíčka nebo kontrolujete novinky na sociálních sítích. Jakákoli ze zmiňovaných činností výrazně snižuje vaši pozornost během jízdy na kole a blokuje jednu z rukou, která by měla v té době držet řídítka.
Jízda s mobilem negativně ovlivňuje rychlost reakcí a zhoršuje také schopnost manévrovat s kolem podle měnící se situace na silnici. Chcete-li se vyhnout kolizím nebo pádům, mobilní telefon během jízdy jednoduše nepoužívejte. V případě, že jezdíte podle GPS navigace v mobilu, upevněte jej na speciální držák na řídítkách.
2. Jízda po chodníku pro chodce
Někteří cyklisté ve snaze vyhnout se autům jezdí po stezce pro pěší, přestože podle zákona můžete s kolem na stezku vstoupit jen tehdy, pokud ho vedete (tedy nesedíte na něm a nepedálujete). Chodník pro chodce je totiž určen – jak tomu napovídá již samotný název – výhradně pro chodce. Jízda na něm je pro cyklisty zakázána a porušujete jí pravidla silničního provozu.
3. Jízdní kola vedle sebe
Jízda dvou a více cyklistů bok po boku dokáže mimořádně znepříjemňovat cestu kolemjdoucím účastníkům silničního provozu. Uvědomte si, že pokud takovým stylem jízdy blokujete provoz, ztěžujete předjíždění a hlavně ohrožujete své zdraví a život. Pokud si tedy chcete podebatovat, nedělejte to během jízdy, ale počkejte na pauzu.
4. Jízda bez povinného osvětlení
Jízda za zhoršených podmínek viditelnosti neznamená jen tmu, ale také ranní nebo večerní šero či mlhu. Cyklisté, kteří nemají světla a spoléhají na to, že řidiči aut je přece včas spatří, si ani neuvědomují, jakému nebezpečí se vydávají. Proto nezapomínejte, že kolo při jízdě za snížené viditelnosti musí být vybaveno svítidlem svítícím dopředu bílým světlem a svítidlem svítícím dozadu červeným světlem.
Povinná jsou i odrazná světla. Jedná se o zadní červené, alespoň jedno boční oranžové na každé straně kola, oranžové na každém pedálu, bílé přední odrazkové sklo (všechna odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály umístěnými na oděvu cyklisty).
5. Ježdění se sluchátky na uších
Možná vám poslech motivační hudby dodává energii při sportovních výkonech, nebo se jí jen jednoduše neumíte vzdát ani při jízdě na kole. Netvrdíme, že tomu tak není, avšak faktem zůstává, že vás sluchátka na uších omezují ve vnímání.
Podobně je to is poslechem mluveného slova. Soustředění se na poslech rozptyluje vaši pozornost a vy tak můžete přehlédnout různé důležité skutečnosti, jako je například vrčení motoru předjíždějícího auta, troubení či varovné zvonění jiných cyklistů.
6. Jízda bez držení řídítek
Možná umíte jezdit na kole tak dobře, že všichni akrobati v cirkusu vám mohou jen závidět. Přesto se však při jízdě na kole nepouštějte řídítek. Nepředvídané situace na cestách přicházejí opravdu nečekaně a právě proto mají za následek nepříjemné nehody s pestrými následky. Při jízdě na kole patří ruce na řidítka – jen tak totiž budete moci vždy adekvátně zareagovat, ať se na cestách vyskytne opravdu cokoli.
7. Náhlá změna směru jízdy bez upozornění
Nejeden šofér si zanadával na nedisciplinovaného cyklistu, který znenadání změnil směr jízdy a rozhodl se odbočit, aniž by to dopředu naznačil. Co k tomu dodat? Nikdo z těch, kteří se v té době nachází na stejné cestě jako vy, nemůže vědět, že v následující chvíli odbočíte, pokud jim to nedáte včas na vědomí.
Při změně směru jízdy proto dává cyklista znamení upažením příslušné ruky dostatečně v předstihu před zamýšlenou změnou (obcházení, odbočování). I při zastavování dává cyklista znamení tím, že upaží pravou ruku, čímž informuje řidiče o postupném brzdění a plynule zpomaluje, dokud nezastaví na okraji vozovky.
8. Jízdní kola s nákladem na řidítkách
Bez ohledu na to, zda se jedná o nákup, pracovní aktovku, kabelku nebo nějakou tašku, zátěž zavěšená na řídítkách je mimořádně nebezpečná. Pokud se navíc pohupuje ze strany na stranu, narušuje vaši rovnováhu a stačí chvilka a může se zamotat do kola. Pak už opravdu jde o stotiny vteřiny, kdy se můžete ocitnout na zemi a podle situace, kde se nacházíte, nebodaj způsobit vážnou dopravní nehodu. Neriskujte a pořiďte si raději praktický košík na kolo, případně přední nebo zadní nosič na kolo.
9. Požití alkoholu před jízdou na kole
Je známo, že je zakázáno jezdit na kole pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Existuje však výjimka, kterou je jízda v obci nebo po cestičce pro cyklisty, pokud množství alkoholu v organismu nepřesáhne hodnotu 0,24 mg etanolu/l vydechnutého vzduchu při vyšetření dechovou zkouškou nebo 0,5 g etanolu/kg hmotnosti při vyšetření z krve.
10. Jízdní kola na dálnici a na silnicích, kde je to zakázáno
Nie je to síce, chvalabohu, také časté, ale sem-tam sa v dopravných servisoch objaví upozornenie na cyklistu, ktorý brázdi povrch niektorej z našich diaľnic. V zákone o cestnej premávke sa však píše, že po diaľnici smú jazdiť iba motorové vozidlá, iní účastníci cestnej premávky, teda ani cyklisti či chodci po nej ísť nesmú. Zákon by ste porušili dokonca aj vtedy, ak by ste nejazdili priamo po diaľnici, ale za zvodidlami.