Zpět

Jak připravit kolo na sezónu v 5 jednoduchých krocích

Přidáno: 1.3.2019 16:57.18 Počet shlédnutí: 641

01 Březen 2019

Jaro se pomaličku blíží a tak se mnozí nadšenci cyklistiky těší, až vyrazí na toulky se svým dvoukolovým oře. Pokud se i vy chystáte oprášit své kolo, měli byste ještě předtím zkontrolovat, v jakém je stavu a zda je vše v pořádku.

Jak připravit kolo na sezónu v 5 jednoduchých krocích

Náročnost jarní údržby

Náročnost přípravy kola na novou sezónu se odvíjí od toho, v jakém stavu jste ho odložili na zimní spánek. Mnozí totiž na konci sezóny kolo nechají odložen po posledním výletě jen tak, a vzpomenou si na něj, až když je venku hezké jarní počasí.

Pokud se o své kolo staráte pravidelně a na zimu jste provedli posezónních servis, postačí vám opravdu pár minut na to, abyste ho připravili na jízdu. Předtím, než se rozhodnete jej používat, zkontrolujte, zda fungují brzdy, prověřte tlak v pneumatikách a zkontrolujte všechny důležité součásti bicyklu. Pokud jste tak neučinili před zimou, nabízíme vám 5 jednoduchých kroků, jak toho docílit teď na jaře.

1. Zkontrolujte brzdy a přehazovačky

Brzdy patří k důležité výbavě kola a od jejich spolehlivosti závisí vaše bezpečnost. Potřebné je zkontrolovat, zda fungují a zda nejsou opotřebované. Důležitá je i návratnost brzdové páky, pokud je pomalá, pravděpodobně třeba promazat lanka a bowdeny, případně jejich vyčistit nebo vyměnit. Zkontrolujte a nastavte také kotoučové brzdy, pokud je váš kolo má. Stejně tak ajprehadzovačky, abyste neztratili nad svým kolem kontrolu.

2. Zaměřte se na kola

Na kolech zkontrolujte, zda nemají osmičku, zda jsou správně vycentrované. Dále osy kol, či nevržou a nejsou uvolněné. Náchylné jsou na to starší typy s kuličkami. Udělejte kontrolu ráfků a jejich poškození. Podívejte se na matice a rychloupínáky v nábojích kol. Nakonec zkontrolujte tlak v pneumatikách a nahustěte je. Pokud jste neměli kolo během zimy zavěšen, budou určitě měkké. Doporučené hodnoty bývají uvedeny na boku pláště. V případě, že jsou pneumatiky popraskané, raději investujte do nových. Při jejich koupi si kromě dezénu a rozměru všímejte i maximální povolený tlak, abyste je neprehustili. Zároveň při výměně pláště vyměňte i duši, no a pokud máte bezdušový systém, doplní těsnící tmel.

dofukování pneumatik kola

3. Promažte řetěz

Zvláštní pozornost věnujte řetězu. Staré vrstvy oleje a maziva odstraňte speciálním čističem a kartáčkem. K čištění řetězu se používá i pračka, kterou nasadíte na řetěz a přetáčením přes volnoběh ji v čistícím roztoku vyperete. Následně ji vysušte a znovu namažte, ale ne olejem či vazelínou. Pro mazání použijte sprej na to určený. Ideální je řetěz zcela složit z kola, vyprat v benzínu a pak namazat. Stav řetězu se kontroluje měrkou, což je nástroj, který slouží k rozpoznání, zda není řetěz příliš vytažena.

4. Utáhněte všechny spoje a kolo namažte

Neměli byste zapomínat na dotažení spojů. Povolené matice mohou způsobit mnoho nepříjemností během jízdy. Zkontrolujte utažení matic hlavového složení (upevnění řídítek do vidlice), středového složení (osky pedálů), ale i šrouby na představci, sedlovce, pedálech či na sedle.

dotahování šroubů

Kromě namazání řetězu a brzdových lanek byste neměli zapomenout namazat ostatní součástky kola, kde dochází ke tření, čímž zajistíte jejich větší efektivitu i vyšší životnost. Napomůžete zvýšit výkon pohyblivých částí, přičemž přebytečné mazivo otřete suchým hadříkem. Promažte osy pedálů, pohyblivé části přehazovačky, otočný bod brzdové páky, případně odpruženou vidlici a rám.

5. Zkontrolujte světla a odrazky

K přípravě kola na sezónu patří i kontrola světel a odrazek. Pokud máte na svém kole světlo, zkontrolujte, zda funguje a zda je správně nastaveno dynamo. Pokud používáte bateriové LED osvětlení, zkontrolujte stav baterií. Alkalické nemají problém vydržet i několik let, ale obyčejné vám během zimy mohli vytéci a zničit celé světlo. Nemáte na kole světlo? Pouvažujte nad jeho koupí, nikdy nevíte, jestli vás během jízdy na kole nezaskočí tma nebo snížená viditelnost v podobě mlhy.

Nevynechajte kontrolu odrazových skiel, či nie sú poškodené alebo vypadnuté. Ich absencia neznižuje komfort jazdy na bicykli, ale patria do povinnej výbavy cyklistu, aby ste boli na ceste videný.

Kromě zkontrolování všech důležitých součástí, je třeba kolo pořádně umýt a zbavit ho všech nečistot. Na vyčištění kola postačí teplá voda s čisticím prostředkem, hadřík, případně měkká kartáček. Tlakový čistič nepoužívejte, silný proud vody by mohl některé součásti bicyklu poškodit.

TIP SLOVAKIABIKE: Patříte k těm, kteří si užívají na kole jen relax a o ostatní se musí postarat někdo jiný? Nevadí, u nás poskytujeme kompletní servis kol, kde vám kromě nastavení všech komponentů nabízíme i jejich výměnu.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení