Zpět

5 důležitých věcí, bez kterých se neobejdete, nebo povinná výbava cyklistu

Přidáno: 30.1.2019 20:18.11 Počet shlédnutí: 770

30 Leden 2019

Při jízdě na kole musíte dodržovat nejen pravidla silničního provozu, ale měli byste mít i povinnou výbavu. Povinná výbava cyklistu je nezbytná jednak na to, abyste se vyhnuli pokutě od policistů, ale mnohem důležitější je bezpečnostní hľadisko.Jednoduchšie řečeno, aby se váš výlet na kole neskončil tragicky. Co musí mít kolo v povinné výbavě? Podívejte se na 5 důležitých věcí, bez kterých byste neměli za žádných okolností vysadnúťna kolo.

5 důležitých věcí, bez kterých se neobejdete, nebo povinná výbava cyklistu

1. Brzdy

Není nejmenších pochyb, že mezi nejdůležitější vybavení kol patří brzdy. Bez nich jsou bicykleneovládateľné a mohou způsobit i úraz s tragickými následky. Proto před začátkem sezóny a také před každou jízdou zkontrolujte funkčnost brzd. Podle vyhlášky musí mít kola během jízdy 2 samostatné, na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovatelným ovládáním brzdného účinku. Výjimku tvoří kola pro děti předškolního věku vybavené volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou, ty nemusí být vybaveny přední brzdou.

2. Reflexní prvky

Vidět a být viděn, to není jen pravidlo pro chodce nebo motorkárov.Platí stejně tak i pro cyklisty. Z hlediska bezpečnosti musí být bicykelvybavený bílou odrazkou vpředu a červenou odrazkou vzadu. Pokud si kupujete nový kolo, jsou jehoštandardnou výbavou. Zadní odrazky může být kombinovány se zadním svítidlem s červeným světlem.

Kolo musí být rovněž vybaven odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů a alespoň jedním bočním odrazkou oranžové barvy na každé straně kola, které může být umístěno na zadním nebo předním kole. Odrazka však můžete klidně umístit na obě kola.

Podle vyhlášky mají všechny odrazky předepsanou velikost a musí být umístěny na určeném místě. Stejně tak mohou být nahrazeny odrazovými materiály vsazenými do oblečeniaalebo obuvi.

3. Přilba

Povinná výbava cyklistu se neobejde bez přilby. Při takové velké provozu, jaká je v současnosti, hrozí větší pravděpodobnost kolize na cestách jako v minulosti. Proto byly do povinné výbavy cyklisty zařazeny i helmy. Přilba je povinná pro všechny cyklisty na silnicích mimo obec, ale děti ji musí mít na hlavě pořád. Není se čemu divit, vždyť právě při haváriích bývá nejčastěji poraněná právě hlava, kterou je třeba chránit.

Na přilbu tedy nedívejte pouze jako na nějakou povinnost. V případě vážné havárie vám přilba může zachránit život. Možná jste se setkali s tím, že mnozí cyklisté nosí přilbu zavěšenou na řídítkách kola, kde jim nijak nepomůže. Otázkou zůstává, zda jim takové hazardování s vlastním zdravím nebo životem stojí za to.

cyklistická přilba

4. Osvětlení kola

Během jízdy za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno předním bílým svietidlom.Ak je však cesta dostatečně a souvisle osvětlena, tak může být přední bílé světlo nahrazeny i svítidlem s přerušovaným světlem, tzv. bílou blikačkou.

Při snížené viditelnosti je třeba i zadní červené světlo, které může být nahrazeno také svítidlem s přerušovaným světlem červené barvy. V noci musí být obě, tedy přední i zadní světlo viditelné minimálně na vzdálenost 150 metrů a ichsvietivosť musí být zajištěna po dobu nejméně 1,5 hodiny bez přerušení.

5. Pneumatiky, ráfky a výčnělky

Pneumatiky i ráfky nesmí vykazovat praskliny, či trhliny a jiné zjevné deformace, které by mohly narušit bezpečnost jízdy. Také vnější povrch kola nesmí mít špičaté nebo ostré výčnělky směřující ven, které by svým tvarem nebo tvrdostí mohly způsobit nebezpečí poranění, ať už samotného cyklistu nebo jiných osob na silnici. Aby se předešlo úrazům, tak volné konce řídítek musí mít uzavřené a zaoblenéhrany.

retro kolo

Více výbavy usnadní cyklistika

Je množství výbavy, která sice není povinná, ale vám zpříjemní chvíle strávené na kole. Abyste si během cyklistiky neušpinili kalhoty, je vhodné mít připevněn kryt řetězu nebo blatníky, které musí překrývat celou šířku běhounu nezatížené pneumatiky z obou stran.

Výborným pomocníkem mohou být nosiče na kola, které jsou určeny k batožinu.Nosiče zavazadel musí být však řádně a spolehlivě připevněny, aby neovlivňovaly bezpečnost cyklistiky. Pokud chcete vyrazit na kole spolu s dítětem, potřebujete dětskou sedačku. Dětská sedačka by měla být pevně připevněna a vybavená nejen popruhy ale i pevnými podpěrami nohou dítěte, aby během jízdy nedošlo ke zranění. Pro děti, které se jen učí kole, jsou vhodné dětská kola s pomocnými kolečky. Avšak mějte na zřeteli, že tato kola nelze používat v řádné silničním provozu.

Pokud chcete vědět více, kompletní informace o povinné výbavě kola najdete ve vyhlášce.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení