Zpět

I na kole nezapomínejte na správný pitný režim

Přidáno: 12.11.2021 11:06.21 Počet shlédnutí: 241

12 Listopad 2021

O dodržování pitného režimu posloucháme odevšad, zejména v horkých letních dnech. Přijímat dostatečné množství tekutin je ovšem stejně důležité, i když je pod mrakem. O to víc, pokud se venku pohybujete na dvou kolech. Co všechno by měli cyklisté dělat, aby předešli dehydrataci?

I na kole nezapomínejte na správný pitný režim

Pijte s předstihem

Pokud tělo bude dostatečně hydratováno zevnitř již před sportovním výkonem, šlapání do pedálů vám půjde mnohem snazší. Hltat vodu pár minut před startem se však nevyplácí. Na příjem tekutin myslete již den předem a pijte průběžně.

Zanedbávat byste před vysednutím na kolo neměli ani energetické zásoby. Co jíst, respektive nejíst před, během a po tréninku se dozvíte v předchozím článku: 5 mýtů o stravování cyklistů.

Připravte si zásoby

Bez vody na cyklovýlet či delší trasy vyrazí jen málokdo. Nicméně, zejména rekreačním cyklistům se často stává, že svou spotřebu špatně odhadnou. Přinejlepším po cestě natrefí na zdroj vody nebo bufet s občerstvením. Ale pokud ten nablízku není, v posledních kilometrech jim nezbývá nic jiného, než převracet prázdnou cyklistickou láhev dnem vzhůru v zoufalé snaze dostat z ní poslední kapky.

Vyhnout se suchu v ústech je přitom naprosto jednoduché – sbalte si tekutiny navíc a nezapomeňte se pojistit i proti hladu. Vydanou energii rychle doplní kvalitní výživové doplňky, například v podobě chutných tyčinek a gelů.

Nejezděte na sucho

Kolo, na rozdíl od jiného sportovního náčiní, je plně vybaveno k tomu, abyste mohli tekutiny průběžně doplňovat během jízdy. Při jiných aktivitách je jedinou možností voda přibalená v batohu, přičemž dva litry tekutin na zádech umí znepříjemnit trénink zejména běžcům.

Cyklisté však mají k dispozici i praktické držáky a košíky na láhve, díky kterým mají vodu kdykoli po ruce. Pít byste měli po malých doušcích alespoň každých 20 – 30 minut, v případě větší námahy a nadměrného pocení i častěji. Optimální množství tekutin přijatých za hodinu cyklistického tréninku se tak pohybuje od 0,5 – 1 litru, v závislosti na výkonu a stavbě těla.

držák na láhev

Doplňujte minerální látky

Ti zkušenější vědí, že voda při intenzivním tréninku nestačí. Naše tělo totiž při fyzické zátěži nespotřebovává a nevylučuje pouze vodu, ale také značné dávky soli, hořčíku, sodíku, draslíku a cukrů. Jejich vyčerpané zásoby mohou za vyčerpaný organismus, který následně bojuje s nízkým tlakem, mlžením před očima či dokonce malátností.

Dostatek minerálů zaručí oblíbené izotonické nápoje, které mají vysokou koncentraci iontů, glukózy a jiných potřebných látek. A ty se na dlouhých či náročných trasách sportovcům opravdu hodí. Pamatujte však, že iontové nápoje mohou být součástí vašeho pitného režimu na kole, ale nemají kompletně nahrazovat klasický příjem tekutin. Pro vyváženou hydrataci je proto kombinujte s čistou vodou.

Pojistěte se na dlouhé trasy

S pravidelným pitným režimem u cyklistů je spojena také vychytávka v podobě batohu s nádržkou. Praktický zásobník bývá jeho součástí a pojme i 2 litry vody, kterou můžete bez problémů usrkávat za jízdy přes trubičku. Efektivní způsob jak dodržovat příjem tekutin, aniž byste museli zastavovat, z kola sesedat a z batohu či držáku pokaždé vybírat láhev.

batoh s nádržkou

Vyhýbejte se ledovým nápojům

Velkou chybou je také hašení žízně studenými nápoji. Pokud rozžhavené hrdlo zalijete ledovou vodou, riskujete nachlazení dutin či rovnou záněty. Nicméně, osvěžení si můžete dopřát i bez kostek zamrzlé vody. Optimální teplotu poskytne užitečná termoláhev s tepelnou izolací, která udržuje nápoj příjemně chladný až na několik hodin.

Dávat si pozor na správný pitný režim je mnohem snazší, než řešení následků často podceňované dehydratace. Kterékoli z výše uvedených způsobů využijete k doplnění tekutin, vaše tělo vám poděkuje skvělými cyklistickými výkony.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení