Zpět

Brzdy – důležitá součást kola, ale jak je vybrat?

Přidáno: 26.11.2021 14:21.16 Počet shlédnutí: 3385

26 Listopad 2021

Funkční a kvalitní brzdy jsou jednou z nejdůležitějších součástí každého kola. Na nich totiž závisí bezpečnost každé jízdy na kole. No při jejich výběru, mohou mít někteří cyklisté nejednu vrásku v čele, a proto vám chceme blíže přiblížit jednotlivé typy brzd a rozdíly mezi nimi.

Brzdy – důležitá součást kola, ale jak je vybrat?

Pokud jste začátečník nebo sváteční cyklista, určitě nepotřebujete profesionální brzdy. Na druhé straně však na brzdách nikdy nešetřete a pořiďte si takové, které jsou kvalitní i účinné.

Většinu brzd na trhu můžeme rozdělit do dvou základních skupin, a to na:

• kotoučové
• ráfkové

Ráfkové brzdy Cantilever

V podstatě se můžete setkat se dvěma druhy ráfkových brzd. Nejstarším typem jsou brzdy Cantilever, se kterými se můžete setkat na starších kolech a patří na trhu k těm nejlevnějším. Jedná se o brzdy, které při stlačení čelistí pracují na principu tření brzdového špalku o plochu ráfku kola kola a tím se kolo zabrzdí. Čelisti kola jsou propojeny ocelovým lankem, to je uprostřed napojeno na hlavní lanko, které vede k brzdovým páčkám. Cena těchto ráfkových brzd je přímo úměrná jejich účinnosti. Mají nižší účinnost a poměrně obtížně se nastavují. Nejsou moc vhodné do blátivého a mokrého počasí, podobně ani do sněhu.

Ráfkové brzdy V-Brake

Mezi ráfkové brzdy patří brzdy V-Brake. Fungují na podobném principu jako brzdy Cantilever, jen s menšími rozdíly. Jejich čelisti jsou odlišné, mají delší tvar a jsou rovné. Propojeny jsou přímo s hlavním lankem, které je mezi čelistmi chráněno gumovým těsněním. Díky přímému propojení s hlavním lankem, jejich nastavování je jednodušší a také jejich údržba.

Cena těchto brzd je také atraktivní, ale nejsou moc vhodné do blátivého či mokrého prostředí nebo sněhu. To ovšem neznamená, že je v takovém prostředí nemůžete používat, jen nejsou k tomu nejvhodnější. Mokré ráfky totiž umí nadělat spoustu problémů, a jejich efektivita jde výrazně dolů.

Zlepšit vlastnosti ráfkových brzd lze vhodným výběrem brzdících gumiček. Vyrábí se v různých velikostech az různých směsí. Můžete tedy vybrat takové směsi, které jsou vhodné i do deště, tím vylepšíte vlastnosti brzd v mokrém prostředí.

Kotoučové brzdy

Kotoučové brzdy upřednostňuje stále více cyklistů. Jejich brzdění je efektivnější díky tomu, že brzdové plotýnky stlačují brzdové kotouče. Brzdový kotouč je připevněn k náboji nebo k vidlici kola a brzdnou sílu přenáší na kolo pomocí špicí kola. Čím jsou brzdové kotouče větší, tím efektivnější brzdy jsou.

Brzdové destičky mají podobnou roli jako brzdové gumičky u ráfkových brzd, čili přenášejí brzdnou sílu na kotouč. Třením o kotouč dochází k brzdění. Kotoučové brzdy mohou být mechanické nebo hydraulické. Nevýhodou kotoučových brzd je vyšší cena oproti ráfkovým brzdám. Jejich hmotnost je vyšší, přičemž i hmotnost samotné vidlice či špiců, které musí být přizpůsobeny těmto brzdám. Přesto jejich účinnost je mnohem vyšší, a to v jakémkoli prostředí.

Mechanické kotoučové brzdy

Mechanické kotoučové brzdy jsou jednodušší variantou, ale poskytují mnohem bezpečnější jízdu než klasické ráfkové brzdy. Přenášejí brzdnou sílu z páček na kotouče pomocí napínání ocelového lanka, stejně jako je tomu v případě ráfkových brzd. Pokud si vyberete mechanické kotoučové brzdy, jejich výhodou bude velmi snadná oprava.

brzdy kotoučové

Hydraulické kotoučové brzdy

Hydraulické brzdy používají namísto ocelového lanka brzdovou kapalinu, která lépe přenáší sílu. Kapalina není stlačitelná a má v bowdenech mnohem menší odpor vůči pohybu než lanko. Patří mezi nejefektivnější brzdy a pro zastavení kola vám postačí malý pohyb jednoho prstu.

Postupně vytlačují mechanické kotoučové brzdy, protože jejich cena postupně klesá. U těchto brzd musíte dobře zvážit jaké brzdové destičky použít. Pokud máte rádi dlouhé sjezdy, klasické brzdové destičky se vám mohou přehřívat. Tehdy raději sáhněte po plotýnkách se zvláštními předělenými výčnělky. Výčnělky souží k tomu, aby plotýnky byly chlazené vzduchem a měly tak efektivní teplotu.

Jak vybrat správné brzdy

Před koupí vhodných brzd si musíte ujasnit, jaký typ kola máte a v jakém terénu nejčastěji na něm budete jezdit. Pokud upřednostňujete jízdu v náročném terénu, v lese nebo budete potřebovat rychleji a prudčeji zabrzdit, sáhněte po hydraulických kotoučových brzdách či mechanických. Ale pokud hledáte brzdy, které se snáze opravují, jsou to právě ty mechanické. U kotoučových brzd je třeba se ujistit, že na rámu a vidlici vašeho kola jsou úchyty na tento typ brzd, pokud ne, budete si muset vybrat ráfkové brzdy.

vyber brzd

Po ráfkových brzdách sáhněte tehdy, jezdíte-li převážně na silnicích nebo jste sváteční cyklista či nováček. Jsou vhodné i pro opatrné cyklisty, kteří nejezdí příliš rychle a celou cestou z kopce souvisle přibrzďují, tedy jsou vhodné pro dlouhodobé brzdění. Navíc jsou lehké na údržbu, a pokud si koupíte kvalitnější ráfkové brzdy, nic nezkazíte.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení