Zpět

10 tipů jak vybrat kolo pro seniory

Přidáno: 13.11.2021 9:29.27 Počet shlédnutí: 751

13 Listopad 2021

I vy máte babičku, tetu, mámu, případně dědečka či strýce v letech, kteří i přes vyšší věk nechtějí jen sedět doma u televize? Výborně, podpořte je ve zdravém pohybu a umožněte jim zvládat záliby a povinnosti rychleji a pohodlněji. Nakupování, chození na zahrádku či návštěvy přátel jsou díky vhodně zvolenému kolu ještě přitažlivější. Vybrat správné kolo pro seniora však nemusí být jednoduché. Proto jsme sesbírali tipy, jak to zvládnout snadno a bez problémů.

10 tipů jak vybrat kolo pro seniory

Jízdní kola přináší seniorům vícero pozitiv

• Odborníci z Harvardské Univerzity uvedli, že pravidelná jízda na kole je prospěšná při provádění každodenních činností, jako je chození po schodech, stání a chůze, protože posiluje kosti a svaly.

Nezatěžuje klouby.

Stimuluje uvolňování endorfinů, tedy hormonů, které pomáhají zlepšovat náladu.

Snižuje riziko vzniku onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba či zhoršení kognitivních schopností.

1. Zvažte, co starší člověk opravdu potřebuje

Všichni víme, že jízda na kole je obzvláště vhodná pro lidi, kteří trpí nadváhou nebo artrózou – degenerativním onemocněním kloubů nezánětlivého původu. Navíc mnohem méně namáhá kyčle a kolena jako například chůze. V úvahu je však třeba vzít nejen zdravotní stav, ale i celkovou kondici seniora. Než někdo bude spokojen s tradičním typem kola se sníženým rámem, jiný bude za vhodnější považovat elektrokolo. Klasické kolo totiž šetří kolena, zatímco elektrokolo šetří i energii.

2. Zaměřte se na správný rám

První věc, kterou byste měli vzít v úvahu, je materiál použitý na rám kola. Vyberte si něco lehkého, abyste se s ním snadno pohybovali, ale zároveň dost těžké, abyste byli při jízdě stabilní. Lehké, ale zároveň odolné materiály jsou ideální pro jízdu na kole na různých površích a terénech.

Starší lidé obyčejně mívají problémy s klouby, což se projevuje i na ztíženém zvedání nohou a nasedání na kolo. Proto doporučujeme zejména varianty se speciálně upraveným (sníženým) rámem pro co nejsnazší nasedání. Právě takové modely, mezi nimi například Liberty COMFY se sehnutou spodní troubou, se budou nejlépe hodit pro ty, pro které by byl klasický rám příliš vysoký.

dva cyklisté

3. Vyberte si správná řídítka

Další věc, kterou byste měli brát v úvahu, je výška a design řidítek. Nesprávná volba totiž může způsobit bolesti a napětí na krku, zádech i zápěstí. Pro seniory doporučujeme vyjmout kolo s dostatečně vysokými řidítky, které brání hrbení se nebo natahování. Při delších jízdách navíc udržuje zápěstí a dolní část zad uvolněnou a bez bolesti.

Vhodné jsou i texturované úchyty na řídítkách z příjemných přilnavých materiálů, jako je například kůže, abyste zabránili klouzání, puchýřům nebo bolestem a únavě rukou. Ujistěte se, že design je přiměřeně jednoduchý, aby nezasahoval do správného umístění rukou.

4. Všímejte si komfortnosti sedáku

pár na kolech

Sedátko by mělo být široké a pohodlné. Polstrované sedátko umožní mnohem příjemnější jízdu, zatímco nepohodlné sedátko by mohlo seniora odradit od dalších jízd. Proto dříve, než se pro kolo seniora definitivně rozhodnete, vyzkoušejte si, jak se na kole sedí a zda se přitom cítíte dostatečně komfortně.

5. Nepřehlédněte podpůrné funkce kola

Na kolo by se mělo dát snadno vysednout a během celé jízdy by se měl cyklista cítit příjemně a pohodlně. Samotné kolo by mělo poskytovat páteři dostatečnou oporu a umožňovat, aby nohy v pedálech držely stabilně a během šlapání nesklouzávaly.

6. Ujistěte se, že jízda na kole je hladká a plynulá

Vedle pohodlí je nezbytná i plynulost jízdy. Neohrabaná, trhaná jízda je bolestivá zejména pro kolena a navíc je může poškodit. Pokud je to možné, vyzkoušejte si jízdu na kole ještě před jeho koupí a ověřte si, jestli jste s výsledkem opravdu spokojeni.

7. Nezapomeňte na vybavení

Vaši nejbližší jistě ocení i vybavení, jako je nosič, zvonek, stojan, zámek, odrazky, přední nebo zadní košík na kolo nebo LED osvětlení. Samozřejmostí jsou i blatníky, které ochrání oblečení a tvář cyklisty před případným blátem a vodou.

starší pán opravuje kolo

8. Upřednostněte kolo se snadnou údržbou

Je třeba si uvědomit, že starší lidé nemají moc síly ani chuti věnovat se zdlouhavé péči o své kolo. Samozřejmě, čest výjimkám. Pokud se tedy nerozhodnete, že pravidelnou údržbu kola vezmete na sebe, nevybírejte zbytečně takovou, která je z tohoto pohledu nadměrně náročná.

9. Promyslete si koupi elektrokola

Pokud nechcete, aby se vaše teta, máma nebo újo při jízdě zbytečně umořily, pouvažujte nad možností koupě tříkolky nebo elektrokola. Nejen, že na něm zajdou mnohem dál, ale navíc to zvládnou s úsměvem a téměř bez námahy. Elektrokola, stejně jako klasická kola, lze pořídit i ve formě modelu se sníženým rámem.

10. Důležitá je i správná pozice jezdce při jízdě na kole

Různé druhy jízdních kol mají různé ideální jízdní polohy. Například design silničního kola je spíše přizpůsoben na rychlost než napohodlí. V případě jízdních kol pro seniory je však prioritou zachování přirozené, ergonomické a vzpřímené polohy při jízdě. Toto je nejbezpečnější a nejpohodlnější poloha, která zmírňuje případné bolesti zad, odlehčuje tlak na klouby a podporuje správné držení těla.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení