Zpět

Klasický kolo nebo elektrokolo?

Přidáno: 1.1.2019 21:10.12 Počet shlédnutí: 664

01 Leden 2019

Plánujete si v nejbližší době koupit nové kolo a nevíte se rozhodnout, jaký si vybrat? Rozhodujete se, zda půjdete typickou cestou a koupíte si klasický kolo nebo toužíte vyzkoušet elektrokolo? Každý z nich má své výhody i nevýhody. Nabízíme vám několik základních faktorů, kterými byste se při vašem rozhodovanímali řídit.

Klasický kolo nebo elektrokolo?

Pokud jste vášnivý cyklista, výběr je jednoduchý

Pokud jste vášnivým cyklistou a cyklistika je vaše hobby, tak jste si už určitě vybrali. Sáhli jste po klasickém kole, při kterém nepotřebujete asistenci elektromotoru, protože si rádi užíváte čas strávený na kole a máte rádi výzvy. Klasický koloje vhodný pro ty, kteří rádi sportují, chtějí zůstat v dobré kondici a kolo používají k trénování. Při koupi elektrokola člověk jednoduše zleniví a je častější náchylný používat asistenci elektromotoru, hlavně při šlapání do kopce ????.

cyklista na klasickém kola

Pokud však chcete vyměnit své auto za kolo, abyste rychleji dostali do práce nebo máte problémy s klouby a vaše kondice není již taková jako v mládí, tehdy je pro vás lepší alternativou elektrokolo. Také je skvělý pro manželku vášnivého cyklistu, která chce s ním trávit čas na kole, ale vyrovnat se jeho tempu nestíha.Elektrobicykel je vhodný pro všechny, kteří nemají kondici, ale touží poznávat okolí či přírodu z kola, přičemž nenadřít a vyšlapat i náročný terén.

Je důležité vědět, že motor elektrokola je postaven tak, aby znásobil váš výkon, který jste sami vložili do pedálů, nečekejte, že vám zajistí jízdu bez námahy ????. To si pak můžete rovnou koupit motorku nebo moped. Motor je asistenční a šetří vaše síly, ale zároveň musíte i vy přispět kroucením pedálů.

Elektrokolo je vybaven cyklopočítač. Ten sleduje kolik úsilí jste vložili do šlapání, i to jakou máte rychlost. Můžete si nastavit i stupně intenzity elektrické pomoci, jak moc vám kolo má pomoci. Je důležité poznamenat, že elektropohon se dá i úplně vypnout a tak budete šlapat do pedálů jako na klasickém kole.

Máte čas starat se o kolo?

Při rozhodování o tom, zda si vybrat klasický kolo nebo elektrokolo, byste si měli položit otázku, zda máte čas starat se o své kolo. Pokud jste zaneprázdněn a jednoduše nemáte dostatek času starat se o něj, raději vám doporučujeme klasický kolo. Samozřejmě, nemysleli jsme tím to, že se o něj netřeba starat, to ne, ale péče je nesrovnatelně snazší. Stačí vám jednou ročně udělat posezónních servis a tak se ujistíte, zda je vše v pořádku. Nemusíte už řešit nic víc, kromě občasného huštění kol, či opravení defektu nebo neočekávané opravy zkaženého kola.

klasické kola

elektrokolo je pochopitelně třeba starat se více než o klasiku. Je dobré ho čistit po každé jízdě, aby se nepoškodily elektronické součásti. Pravidelné dobíjení baterie je samozřejmostí, aby mohl spolehlivě plnit svůj účel. Také některé elektrokola už neopraví běžný cyklista a pokud se něco pokazí, musí jít do servisu, kde vám ho opraví.

Cena kol

Pro mnohé lidi je cena kola důležitým faktorem při jeho výběru. Pořízení elektrokola je určitě zřetelně nákladnější, než koupě klasického kola. Jeho cena začíná někde kolem 800 eur a vyšší, zatímco klasický kolo už koupíte i za jednu třetinu jeho ceny. Přestože kvalitní, klasický kolo můžete koupit i za tisícovku.

Je třeba si však položit otázku, nejen kolik daný kolo stojí, ale například i jak často ho budete používat. Pokud budete elektrokolo používat poměrně často, počáteční investice se vám vrátí. Nicméně, keďbudeteelektrobicykel používat pouze sporadicky a na kratší vzdálenosti, lepší je klasický kolo.

ruka cyklisté na řídilo biku

Výhody a nevýhody klasického kola i elektrokola

Při hledání výhod a nevýhod jednotlivých kol přijdete na zajímavý fakt. A to, že výhody klasického kola znamenají zároveň nevýhody elektrokola. Kde začínají výhody elektrokola, tam začínají nevýhody klasického kola. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Výhody elektrokola:

• menší zátěž kloubů a kolen jak na tradičním kole
• můžete ním jezdit i po cyklostezkách a parcích
• nepotřebujete něj řidičský průkaz
• těžší se krade, protože na jeho provoz je potřebný klíč
• snadno s ním zvládnete i náročné trasy

Nevýhody elektrokola:

• vyšší cena
• vyšší váha než u klasického kola
• rychleji se opotřebovávají pláště kol
• výměna plášťů či duší je složitější
• dražší servis

Výhody klasického kola:

• nižší cena pořízení
• nižší váha oproti elektrokola
• lehčí servis a výměna duší či plášťů
• vhodný pro ty, kteří chtějí trénovat

Nevýhody klasického kola:

• vyšší zátěž kloubů a kolen
• rychle se na něm unavíte a zároveň zpotíte
• snadno se dá ukrást
• je nutná dobrá kondice

elektrokolo

Zda se rozhodnete pro klasický kolo nebo elektrokolo, necháme na vás. Pokud s výběrem kola potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit prostredníctvom info@slovakiabike.sk, rádi vám poradíme.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení