Zpět

Jízda na kole pomáhá zlepšit duševní zdraví. Vyzkoušejte ho i vy

Přidáno: 27.11.2021 11:38.26 Počet shlédnutí: 506

27 Listopad 2021

Zejména v dnešní době zažívá péče o duševní zdraví mimořádný ohlas. Mnozí lidé již pochopili, jak je důležité dbát o zdravou psychiku, jelikož se tím výrazně ovlivňuje i kvalita jejich života. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak si zlepšit zdraví a pravidelná jízda na kole je jedním z nich.

Jízda na kole pomáhá zlepšit duševní zdraví. Vyzkoušejte ho i vy

Ve zdravém těle zdravý duch

Věci už dávno zjistili, že při fyzické aktivitě dochází k uvolňování endorfinů (tzv. hormonů štěstí). Tyto látky peptidového charakteru vznikají v mozku (proto se nazývají také neuropeptidy) spojením více aminokyselin. Pojmenovaných jich bylo kolem dvaceti, přičemž k nejznámějším patří betaendorfin - BEN.

Jejich pozitivní účinky se projevují především na zlepšování nálady a snížení vnímavosti na bolest. Pomocí pravidelného tréninku je tak možné vyvolávat zvýšenou produkci beta-endorfinů. Podobný efekt můžeme vidět i při jízdě na kole.

Jak jízda na kole pomáhá zlepšit duševní zdraví

• Zlepšuje náladu – jízda na kole zrychluje krevní oběh, což umožňuje efektivnější působení endorfinů a podobných látek, jako je dopamin, norepinefrin a serotonin.

• Pozitivně ovlivňuje duševní zdraví - zvyšuje sebevědomí, zmírňuje depresi, úzkost a stres.

• Podporuje zdravý spánek – pravidelná jízda na kole pomáhá synchronizovat cirkadiánní rytmus a může pomoci snížit hladinu stresových hormonů, které zhoršují regenerační a hluboký spánek.

• Zlepšuje paměť a kreativní myšlení – pravidelný rovnoměrný pohyb na kole má relaxační účinek na mozek a stabilizuje fyzické i duševní funkce.

Jízda na kole pomáhá zmírňovat příznaky deprese

Jak jsme již zmínili, několik studií naznačuje, že cvičení může pomoci zvýšit hladiny serotoninu a dopaminu v těle. Díky nim se člověk cítí šťastnější a spokojenější, takže mohou pomoci zmírnit i stav mírné deprese. Samozřejmě se nejedná o žádné zázračné uzdravení, ale cvičení, jako například cyklistika, vám může mírně zvednout náladu a vy můžete pocítit úlevu.

dvojice na kole

Samozřejmě, deprese určitě není faktorem, který podporuje jakékoli fyzické cvičení. Je tomu právě naopak – deprese mohou za to, že se lidé cítí oslabení a nevládní. Pokud však najdete v sobě sílu, jak navzdory depresivním stavům zvládnout něco malého, například krátké cyklistika kolem bloku, je zřejmé, že se po něm budete cítit mnohem lépe.

Jízdou na kole proti úzkosti

Každý, kdo už někdy v životě prožíval úzkost, ví, jaký je to oslabující pocit. I zde však může přinést úlevu jízda na kole. Lidé, kteří trpí úzkostnými poruchami, obyčejně hromadí v těle přebytečnou energii, se kterou neumí zacházet. Přitom stačí tak málo – a to produktivně ji využít. Existují lidé, kteří si vyskočí na běžící pás nebo si jdou zaběhat venku. Vhodné je také zapsat se na hodiny aerobiku, zumby, pilatesu či tance. My doporučujeme jízdu na kole, ovšem je jen na vás, pro který sport se rozhodnete.

Typickou součástí života s úzkostnou poruchou je ztráta kontroly nad svými myšlenkami. Díky jízdě na kole však nabýváte kontrolu nad něčím, co je mimo vás a dokonce hubnete, což vás může také povzbudit. Kromě toho jízdou na kole přirozeným způsobem uvolníte přebytečnou energii a odbouráte negativní emoce.

Jízda na kole pomáhá zvládat hněv

Jsou lidé, kteří mají problémy s ovládáním svých emocí, například s hněvem. Díky jízdě na kole však dokáží tuto negativní energii ze sebe úspěšně vydat a opět nabýt jasnou a čistou mysl.

cyklista ve městě

Zpočátku rychlá jízda na uvolnění nahromaděné energie (samozřejmě s cyklo přilbou kvůli bezpečnosti) může postupně přejít do relaxačního poznávání okolí, přičemž přesune těžiště soustředění z objektu hněvu na okolní prostředí. Ať už jste v městském prostředí nebo v lese, jízda na kole může představovat velkou zábavu a ověřený způsob, jak zdravě uvolnit pocity zlosti.

Jízdní kola jako cesta k duševnímu zdraví

Obecně se cvičení považuje za jeden ze způsobů vyjadřování emocí. Právě proto může být efektivní cestou i pro vás, bez ohledu na to, zda zažíváte problémy s depresí, úzkostí, hněvem nebo s jakýmikoli jinými obtížemi souvisejícími s duševním zdravím. Mnozí lidé, kteří ve svém životě prožili nějaké trauma, zjistili, že cvičení jim pomáhá odpoutat se od bolesti, která jim znepříjemňuje život.

Tip: 6 + 1 důvodů, proč jezdit každý den

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení