Zpět

Vybíráme dětské kolo

Přidáno: 1.1.2019 13:46.41 Počet shlédnutí: 1015

01 Leden 2019

Děti milují jízdu na kole a je jen otázkou času, kdy přesedlal z malého odrážedla na opravdový kolo. Pokud chcete udělat svému dítěti radost, tak kolo je ten správný dar pro každé dítě, na jakýkoliv svátek. Jeho výběr ovlivňuje množství faktorů a my se na ně nyní podíváme.

Vybíráme dětské kolo

Velikost dětského kola

Dětská kola se označují v palcích a tak se můžete setkat s rozměry 12 "/ 14" / 16 "/ 20" / 24 "nebo 26". Ne, nejde o velikost rámu, toto číslo vyjadřuje průměr kol. Děti se často liší ve výšce nebo váze a tak dětem stejného věku je možné koupit kolo s různou velikostí. Výběr podle věku dítěte je tedy pouze orientační.

Při výběru dětského kola je velmi důležité, aby dítě v pohodě dosáhlo ze sedadla na zem. Důležitými faktory pro správný výběr dětského kola je výška dítěte a délka jeho nohou. Zaměřte dítěti vzdálenost od rozkroku k zemi. Postavte dítě oproti stěně a umístěte mu mezi nohy malou knihu tak, aby mu to bylo pohodlné. Následně změřte výšku od země až po horní okraj knihy. Důležité je to, aby dítě mělo dostatek místa mezi horní rámovou trubkou i tělem, když sesedne z kola a postaví se na zem oběma nohama.

Zvolte správnou velikost

Nekupujte dítěti zbytečně větší kolo než potřebuje v domnění, že dítě do něj doroste. Kolo nevhodné velikosti se bude špatně ovládat a dítě na něm nebude správně sedět nebo bude muset čekat dokud na kolo doroste, což může trvat i pár let. Kolo tak bude odložen na nějaký ten čas a dítě bude frustrované. Jedna velikost kola vystačí dítěti na dva až čtyři roky, závisí to však na rychlosti jeho růstu v daném období.

Dětská kola 12 palcové jsou ideální pro ty nejmenší, kteří s cyklistikou právě začínají. Patří mezi nejmenší kola a mají pomocná kolečka. Jsou vhodné na výšku postavy dětí v rozmezí 85 - 105 cm a délku nohou od 35 do 42 cm. Doporučujeme je pro děti ve věku 2 - 4 let.

O něco větší jsou dětská kola 16 "určené pro děti ve věku 4 - 6 let. Výška dětí by měla být v rozmezí 100 - 120 cm a délka nohou od 45 do 55 cm. Jsou určeny nejmenším cyklistům a těm, kteří právě začínají s cyklistikou , můžete dokoupit pomocná kolečka. Ty vybírejte také podle průměru kol.

Dětská kola 20" jsou vhodné pro větší děti. Doporučená výška dítěte je od 115 do 135 cm. Jsou vhodné pro děti ve věku 6 - 9 let. Délka nohy dítěte je od 55 do 63 cm. V případě, že se vaše dítě neví ještě kole, určitě mu dokupte pomocná kolečka, aby získalo jistotu. V tomto případě už při výběru musíte zohlednit, zda se jedná o kolo pro dívku nebo chlapce. Rozdíl mezi nimi totiž není jen v barevném rozlišení.

Dětská kola 24" jsou skvělé pro děti ve věku 9 - 12 let, přičemž jejich výše by měla být od 130 do 145 cm a délka nohy 55 - 63 cm. Také je rozdíl, zda chcete koupit chlapecký kolo nebo dívčí.

Pro ty nejvyšší děti doporučujeme dětská kola 26". Tato kola nejsou pro dospělé, jsou vhodné pro děti od 145 cm a výše. Také pro takto vysoké děti nedoporučujeme výběr z kategorie dospělých kol.

Kolo pro malé děti

Kola s protismerovou brzdou

Pro děti v nižším věku není vhodné kupovat kolo s klasickým brzděním rukama, jak je to běžné u dospělých. Nevědí totiž ještě koordinovat pohyby, navíc přední brzdy jsou prudké a snadno by se mohli zaleknout, což může směřovat k úrazu. Vhodnější jsou proto typy kol, které mají protismerovú brzdu. Děti musí udělat nohama protisměrný, tím si lépe uvědomí zpomalení a dokáží snáze korigovat rychlost jízdy.

Hmotnost kola

Při dětském kole ne jeho hmotnost tím nejdůležitějším parametrem. Váha kola je směrodatná spíše pro rodiče, který těžký kolo nosí v ruce, jak pro dítě, které si užívá jízdu na kole. Ne vždy platí, že čím lehčí kolo, tím lépe.

Třeba se spíše zaměřit na bezpečnostní prvky a komponenty z čehož je kolo vyroben. U modelů pro ty nejmenší výrobci nabízejí plastové kryty na řetízky, aby při neopatrném zacházení a během učení cyklistiky nedošlo k vložení nohy do řetízku nebo k poškrábání končetin.

Horský nebo silniční dětské kolo

Pokud vybíráte kolo pro starší dítě, v tom případě musíte zvážit kde nejčastěji se bude na něm vozit. Pokud s dítětem plánujete chodit na cyklotúry a nejčastěji se bude kole po cyklostezkách nebo cestou do školy, měli byste mu opatřit silniční kolo.

Pro náročnější travnatý a kopcovitý terén mu pořiďte raději sportovnější horské kolo. V případě, že se neumíte rozhodnout, protože dítě chodí na kole nejen do školy, ale ve volném čase s kamarády jezdí po různých terénech, tak mu raději zvolte horské kolo. Ten toho vydrží mnohem více.

Nezapomínejte na bezpečnost

Pokud kupujete kolo pro děti, mějte na paměti ochranu a bezpečnost své ratolesti. Dnes je již povinností používat přilbu. Každé dítě do 15 let musí mít během jízdy na kole na hlavě ochrannou přilbu. Neustále, bez ohledu na to, zda se jezdí na kole na ulici nebo si vyrazí do vzdálenějšího okolí. Bezpečnost dítěte však nepodceňte ani v případě, že má více než 15 let a pořiďte mu vhodnou přilbu.

Kolo pro děti

Kromě přilby jsou skvělým pomocníkem dětské chrániče na kolena, lokty nebo zápěstí, které sice nepatří do povinné výbavy cyklisty, ale děti ochrání před nepříjemnými otlaky nebo zlomeninami. Jejich cena je v porovnání s cenou kola navíc zanedbatelná.

Věříme, že při výběru kola pro vaši ratolest budete mít správnou ruku. Pokud potřebujete s výběrem kola poradit nebo máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím info@slovakiabike.sk.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení