Zpět

Víte, kdy je vhodná dětská sedačka a kdy cyklovozík?

Přidáno: 30.1.2019 21:35.18 Počet shlédnutí: 2068

30 Leden 2019

Milujete podnikat výlety na kole a máte malé děti? Pokud chcete vést děti již od malička k jízdě na kole, je dobré je na společné výlety vzít s sebou. Dilematem však může být rozhodování, zda si koupit cyklosedačku nebo cyklovozík. Obojí mají své výhody i nevýhody, takže pojďme se jim blíže podívat na zoubky.

Víte, kdy je vhodná dětská sedačka a kdy cyklovozík?

Dětské sedačky

Před patnácti až dvaceti lety bylo rozhodování rodičů velmi jednoduché.O Cyklovozíky nebylo ani slyšet a tak většina rodičů volila dětské sedačky, čili cyklosedačky. Dětské sedačky můžete vybírat dvojí. Zadní dětské sedačky, ve kterých dítě sedí vzadu za cyklistou nad zadním kolem jízdního kola nebo přední dětské sedačky. V případě, že si zvolíte zadní cyklosedačku, dítě je chráněno před větrem, protože sedí za vámi, ale zase nemáte své dítě na očiach.No když máte dítě vpředu na kole, můžete se s ním během jízdy i mluvit a zároveň má velký rozhled po okolí. Pokud zvolíte přední cyklosedačku, je dobré chránit dítě před větrem nebo nepříjemným hmyzem. K tomu vám poslouží průhledný ochranný štít, který se upevňuje na řídítka kola. Netřeba zapomínat, že dítě umístěno v dětské sedačce musí mít na hlavě dětskou přilbu.

máma s dcerou na nosiči na kole

Cyklovozíky- vozíky na kolo

V posledních letech se staly velkým hitem vozíky na kolo. Ty umožnily sportovně založeným rodičům sdílet své nadšení pro kolo spolu se svými dětmi od velmi nízkého věku. Pro děti je velmi pohodlný, protože do něj můžete umístit již maličkého novorozence. Také některé Cyklovozíky jsou určeny pro dvě děti a tak vezmete s sebou najednou dvě ratolesti.

Pohodlí dítěte umocňuje, že v Cyklovozíky nezmokne, nepeče na něj slunce a může si zdřímnout, kdy se mu zachce. Některé vozíky jsou přizpůsobeny i na více použití, například jako kočárek, či vozík při běhání nebo bruslení. Nevýhodou Cyklovozíky je, že nemáte přehled o vašem dítěti, co robí.Preto musíte častěji zastavit a přesvědčit se, zda se mu jízda líbí. Pokud máte dítě ve vozíku, nepotřebuje mít na hlavě přilbu.

Při rozhodování, kdy je vhodná dětská sedačka kdy cyklovozík, si musíte položit několik důležitých otázek.

Jaký věk má dítě?

Pokud chcete jezdit s dítětem už od miminka, tak samozřejmě jsou lepší volbou Cyklovozíky, protože jsou určeny již pro novorozence. Některé totiž umožňují vložení i dětského vajíčka a tak děťátko bude mít pohodlí jako v autě. Pokud nebudete používat vajíčko, můžete použít speciální vložky pro novorozence, díky kterým je děťátko ve správné poloze. Některé sedačky v Cyklovozíky se dají většinou polohovat pro lepší pohodlí dieťaťa.Cyklovozíky jsou vhodné pro děti od narození až do 4 - 5 let.

rodiče se vezou na kolech s dítětem vzadu

Starší dítě, které umí dobře sedět samy, už můžete vložit do dětské sedačky na kolo. Vybírat byste ji měli podle věku dítěte a jeho hmotnosti. Velkou výhodou jsou dětské sedačky, které se dají polohovat, aby v případě, že dítě usne, měli větší pohodlí a neseděli zcela ve vzpřímené poloze. Cyklosedačkasa doporučuje pro děti od 1 roku.

Na jakou vzdálenost budete dítě vozit?

Je velký rozdíl, zda budete dítě vozit jen na kratší vzdálenosti nebo si chcete vychutnávat spolu s dítětem dlouhé výlety. Pokud chodíte s dítětem pouze na nákupy nebo po městě, či k nejbližšímu hřišti, praktičtější je dětská sedačka. Projdete i úzkými uličkami na rozdíl od Cyklovozíky, jehož šířka je nesrovnatelně větší. S ním je totiž manévrování v omezeném prostoru těžší.

Delší výlety a cyklotúry s dítětem si snadněji vychutnáte s cyklovozíky, protože dítě si může v Cyklovozíky nerušeně zdřímnout, zahrát se se svou oblíbenou hračkou nebo jej můžete přebalit. Do úložného prostoru v Cyklovozíky se vejde množství důležitých věcí, které byste v případě dětské sedačky neměly kam umístit. Je tu ještě jeden aspekt, v případě delší cyklotúry se může zhoršit počasí a dítě je lepší chráněno ve vozíku, než na sedačce, kde rychle zmokne.

Chcete větší stabilitu a bezpečnost?

Bezpečnost dítěte je nám určitě na prvním místě. Proto při rozhodování, zda si koupit dětskou sedačku nebo vozík na kolo, by mělo hledět i na tento aspekt. Pokud dáte dítě do cyklosedačky, jízda na kole je náročnější díky odporu větru i vyšší váze, která na kolo působí. K tomu je třeba přičíst pohyby dítěte, ty mohou rovnováhu na kole pěkně rozhodit.

Naproti tomu je vozík na kolo stabilnější a bezpečnější, protože příliš nemění těžiště kola a nehrozí, že by se převrátil spolu s vámi. Upevnění vozíku je řešeno tak, aby při pádu kola zůstal ve vzpřímené poloze, zatímco dětská sedačka spadne spolu s vámi.

Kolik stojí?

Mnozí dívají na cenu, což je normální. Co se týče ceny těchto dvou produktů, tak samozřejmě navrch má dětská sedačka. Stojí už od několika desítek eur, zatímco vozík na kolo stojí pomalu tolik jako kvalitní kolo. Při ceně třeba zohlednit i fakt, zda se vám vyplatí vrazit peníze do drahého vozíku na kolo, když má vaše dítě pomalu rok a chodíte na výlety jen sporadicky. Jednoznačně, pokud máte malé miminko a jste zanícený cyklista, investice se vám vyplatí, protože ho využije ještě několik let. Použitý vozík na kolo můžete později zpeněžit a potěšíte určitě nejednoho nadšence, kteří bude stát před stejnou otázkou jako teď vy.

kola s dětskými sedačkami

Jednoznačně říci, kdy je vhodná dětská sedačka a kdy cyklovozík nelze. Každý si musí zvážit své preference a rozhodnout se podle sebe. My jsme vám chtěli pomoci, aby vaše rozhodování bylo o něco lehčí. V případě, že se budete chtít s námi poradit při jejich výběru, můžete nám napsat na info@slovakiabike.sk, rádi vám pomůžeme.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení