Zpět

Ukážeme vám, jak zhubnout na kole

Přidáno: 21.11.2019 15:20.54 Počet shlédnutí: 1255

21 Listopad 2019

Léto se blíží a s ním i pobyt u vody v plavkách. Jenže jak zamaskovat nedostatky zanedbané postavy během zimy? Nemusíte chodit do fitness centra. Skvělým řešením je sesednutí na kolo. Budete překvapeni, jak se dá zhubnout na kole jen "točením pedálů".

Ukážeme vám, jak zhubnout na kole

Proč hubnout na kole?

Cyklistika je vůči zdraví šetrnější oproti jiným sportům, například běhu. Běh totiž není vhodný pro všechny, zejména pro ty, co trpí na bolestivost kloubů. Jízdu na kole si může vychutnávat skorokaždý, bez ohledu na kondičku nebo věk, dokonce i ti, kteří jsou vystaveni riziku poškození kloubů. Při kole se jim posilují šlachy a vaziva a v kratším čase dokážou tito lidé projít i delší vzdálenosti.

Cyklistika má viac prospešných účinkov na ľudský organizmus, ako sa na prvý pohľad zdá. Nie je to len posilňovanie nôh, ako si mnoho ľudí myslí. Prináša so sebou množstvo benefitov a jedným z nich je aj spomínané chudnutie. Okrem chudnutia prináša jazda na bicykli príležitosť spoznávať okolie a pobyt na čerstvom vzduchu.

Jak začít s cyklistikou

Pokud jste jen začátečník, a nemáte žádnou kondici, nezoufejte. Cyklistika je ideální kvůli své nenáročnostiaj pro vás, a tak může začít kole do určité míry i člověk se zraněním. Třeba začít s nižší intenzitou, protože na začátku můžete očekávat po cyklistice bolest, vaše tělo bude ztuhlé a bolavé. No po pár týdnech si tělo na kolo rychle zvykne. Pokud jste již sportovně zdatnější a vaše tělo si na cyklistiku zvyklo, můžete začít střídat nízkou a vysokou intenzitu cyklistiky.

Nezapomeňte: Před cyklistikou si zkontrolujte technický stav bicyklu, nezapomeňte na vhodné oblečení, přilbu a nezbytné doplňky na kolo.

Co ovlivňuje hubnutí při cyklistice

Cyklistika pomáhá spalovat tuky, zlepšuje metabolismus a spotřeba kalorií je relativně vysoká. Množství spálených kalorií závisí na délce cyklistiky, jeho intenzity ipravidelnosti a od námahy (tepové frekvence). Právě tepová frekvence je při hubnutí důležitá.

Nutno podotknout, že větší zátěž neznamená automaticky rychleji hubnutí. Pokud budete kole s příliš vysokou intenzitou, tepová frekvenica bude příliš vysoká, tělo zpomalí spalování tuků a bude pracovat na svalový dluh. Naopak při rekreačním kole s velmi nízkou intenzitou, bude tepová frekvence příliš nízká na to, aby tělo začalo spalovat tuky.

To, jaká by měla být tepová frekvenica během cyklistiky, závisí také na věku. Tak například ideální tepová frekvence, která podporuje hubnutí, čili spalování tuků je u 30 letého člověka 114 tepů za minutu, u 40 letého 108 a u 50 letého 104.

Kolik kalorií můžeme spálit na kole

Spotřeba kalorií je u lidí různá. I při ní platí, že dva lidé ve stejném věku a se stejnou váhou, nespálí totožné množství kalorií při identické aktivitě, protože každý člověk je jiný. Obecně platí, že při stejné činnosti spotřebuje těžší člověk více kalorií.

žena na biku

Pro srovnání cyklistiky s jinými sporty nebo činnostmi vám nabízíme spotřebu kalorií za hodinu u člověka s hmotností 70 - 80 kg:
• cyklistika s rychlostí 20 km / h -665 kcal / h,
• cyklistika s rychlostí 12 km / h - 390 kcal / h,
• plavání prsa 370 kcal / h,
• plavání kraul 390 kcal / h,
• úklid 220 kcal / h.
Pokud chcete spálené kalorie v kilojoulech (kJ), vynásobte hodnoty číslem 4,19.

Jak zhubnout na kole

Tak, jako při jiných sportech, i cyklistika vyžaduje pravidelnost. Proto pokud je to možné, sedněte na kolo 2 - 3 krát týdně v délce 60 minut. Začněte nejdříve strečinkem, na začátku jezděte na kole pozvolně a postupně zrychlujte. Dejte pozor na tepovou frekvenci. Pokud ji nemáte na čem změřit, poslouží vám jednoduché pravidlo. Pokud při cyklistice dokážete komunikovat, je to v pořádku, ale v případě, že máte s mluvením problémy, snižte intenzitu cyklistiky. Na trhu se dají koupit i pulzoměry, které vám pomohou změřit tepovou frekvenci.

cyklistka na hoře

Slyšeli jste už o HIIT (vysoce-intenzivní intervalový trénink)? Jde o formu kardiovaskulárního cvičení, které spočívá ve střídání intervalů vysoce intenzivního tréninku s nízko intenzivním v poměru 1: 1. To znamená, že budete střídat intervaly cyklistiky s vysokou intenzitou v délce 20 - 30 sekund s cyklistikou s nízkou intenzitou během 40 - 60 sekund. Takový trénink sestává z 10 opakování. Studie dokazují, že tato metoda je vysoce efektivní v porovnání s tradičními aerobními cvičeními v mírné intenzitě.

Dalším tréninkem na kole, který je podobný tréninku HIIT je fartlek. Využívat ho můžete více v přírodě, protože se neřídí časem, ale vašimi vnitřními pocity. To znamená, že střídáte opět nízkou a vysokou intenzitu cyklistiky, přičemž zde čas nehraje žádnou roli.

Slovakiabike radí: Jízda na kole je skvělou aktivitou na hubnutí, protože ve srovnání s jinými druhy sportů zde existuje menší riziko zranění. No samotné cyklistika nestačí, důležitá je zdravá strava a její pravidelnost. Hodinu před jízdou si dopřejte jídlo se sacharidy a po jízdě zase jídlo bohatší na proteiny.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení