Zpět

Poradíme vám, jak vybrat přilbu na kolo

Přidáno: 30.1.2019 22:10.27 Počet shlédnutí: 1151

30 Leden 2019

Cyklistická přilba by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklistu. A to nejen proto, že to nařizuje zákon, i když zákony jsou na to, aby se dodržovaly. Kvalitní přilba vám může v mnoha situacích zachránit i život. Pokud patříte mezi ty, kterým záleží na svém zdraví a chcete si pořídit novou přilbu, jste tady správně. Poradíme vám, jak vybrat přilbu na kolo tak, aby vám dobře sloužila.

Poradíme vám, jak vybrat přilbu na kolo

Proč je třeba nosit cyklistickou přilbu?

Nezáleží na tom, zda jste závodník nebo rekreační jezdec, kolo může dosáhnout takovou rychlost, že v případě pádu může dojít k vážným, až smrtelným následkem. O tom by věděli hodně promluvit všichni lékaři, kteří se setkali se zraněnými po pádu z kola, přičemž neměli na hlavě přilbu. Někdy stačí opravdu jen malý úder do hlavy a následky jsou katastrofální.

cyklista s přilbou

Cyklistická přilba zmírní následky zranění tím, že vytvoří bariéru mezi hlavou a tvrdou překážkou. Materiál uvnitř ní pohltí část nárazu, takže mozek narazí na lebeční kost s menší intenzitou. Také síly, které se uvolní při nárazu, se díky povrchu přilby rozptýlí na větší plochu a mají tak menší intenzitu.

TIP: Nezapomeňte na správné nasazení přilby, a to přibližně ve vodorovné poloze, neměla by být nasazena příliš dozadu ani dopředu.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

1. Zaměřte se na kvalitu

Není důležitá cena, i za méně peněz se dá koupit kvalitní cyklistická přilba. Každá přilba musí být certifikována. Měla by splňovat technické normy na evropské úrovni. Má mít označení "CE EN 1078", světoví výrobci mají na přilbách označení TÜV.Toto jsou značky jakosti a dokumentují kvalitu i bezpečnost přileb.

2. Správně zvolená velikost přilby zajistí její funkčnost

Nejdůležitější je, aby cyklistická přilba dobře seděla na hlavě. Neměla by být velmi volná a zároveň nikde tlačit. Velikost přileb se dá nastavovat kolečkem nebo jiným systémem. Po nasazení přilby na hlavu dotáhněte kolečko a hlavou zatřepte ze strany na stranu, předkloňte ji i zakloňte. Pokud přilba dobře sedí, zvolili jste správnou velikost. Jakou velikost potřebujete zjistíte tak, že změříte obvod hlavy nad ušima krejčovským metrem. Někteří výrobci uvádějí velikost v centimetrech.

Můžete se setkat is písmenkovým označením velikosti přileb:

S - 50 až 54 cm
M - 54 až 58 cm
L - 58 až 62 cm

3. Zapínání přilby je důležité

Důležitý je i systém zapínání. Nesmí tlačit ani dřít. Když je řemínek zapnutý, tak mezi bradu a řemínek mají vejít maximálně 2 prsty. Kvalitní helmy umožňují nastavení délky řemínku. Samozřejmě, popruhy by neměly být v kontaktu s ušima, aby neřezali.

4. Jaký druh cyklistické helmy potřebujete

Při výběru přilby je důležité vědět, na co ji budete používat a tak si můžete vybrat různé přilby. Každé odvětví cyklistiky totiž používá jiný druh přileb.

Cyklistické helmy můžeme rozdělit na kategorie:

Silniční přilby - určené hlavně na cyklistiku na silničních nebo krosových kolech. Jsou štíhlejší než horské. Konstrukčně je u nich snaha o co nejnižší váhu a co nejlépe odvětrávání.
Horské, respektive MTB prilby - oproti silničním se liší přítomností štítu proti slunci, mají robustnější konstrukci a jejich tvar více kryje zátylek hlavy.
 BMX - mají specifický design, mají méně větracích otvorů a více se soustřeďují na pevnost. Chrání zátylek hlavy a jsou použitelné i na bruslení nebo skateboarding.
Ostatní cyklistické helmy - například určené na časovku nebo triatlon.

5. Dostatek větracích otvorů

Kromě ceny by vás mělo zajímat i kvalitní odvětrání helmy. Oceníte ho hlavně během horkých letních dnů, kdy může dojít k přehřátí hlavy. Některé modely mají přes větrací otvory nataženou síťku proti hmyzu.Také štípnutí osou během jízdy kolem není nic příjemné.

6. Hmotnost přilby

Při myšlence jak vybrat přilbu na kolo, se zamyslete i nad její hmotností. Čím lehčí, tím lépe, zejména pokud plánujete trávit na kole hodně času. Příliš těžká cyklistická přilba více namáhá krk, co se po pár hodinách projeví nepříjemnou bolestí.

Váha přilby by neměla být nikdy na úkor bezpečnosti!

biker s přilbou na kopci

 7. Design přilby

Možná design není pro vás důležitým ukazatelem, jak vybrat přilbu na kolo, ale nemusí to tak být. Tmavé a černé cyklistické helmy pohlcují více slunečního záření, a tak v nich bude teplejší, přičemž světlé a pestré barvy budou na cestě lépe viditelné. Důležité jsou i reflexní prvky, či integrovaná blikačka, které zajistí lepší viditelnost i během tmy.

Výrobcovia prispôsobujú dizajn helmy podľa pohlavia, a tak si môžete vybrať:

Pánské přilby - jsou v tmavších, pánských barvách a mají větší rozměry.
Dámské přilby - mají menší velikost než pánské a specifický dámský design.
• Dětské přilby - při jejich výběru platí stejná pravidla, jako při přilbách pro dospělé. Vyvarujte se kupování větší přilby (aby vydržela dítěti několik let). Taková nebude splňovat svůj účel. U dětí patří přilba k povinné výbavě, i když se jezdí na kole před domem.
Unisex helmy - pokud si nevíte vybrat z pánských nebo dámských přileb.

pár na kolech s helmami

Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistické přilby, můžete se na nás obrátit na info@slovakiabike.sk, kdevám rádi poradíme. Máte zkušenosti s výběrem přilby na kolo? Napište nám o nich do diskuse pod článkem.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení