Zpět

Pomůžeme vám správně vyjmout řetěz na kolo

Přidáno: 26.11.2021 14:36.58 Počet shlédnutí: 1043

26 Listopad 2021

Řetěz patří mezi nejvíce namáhané části kola a proto se po určité době často opotřebovává a vytahuje. Pro správný chod kola je třeba mít ji v dobré kondici a brzy myslet na její výměnu. V dnešním článku si povíme něco víc o tom, jak správně vybrat řetěz na kolo.

Pomůžeme vám správně vyjmout řetěz na kolo

Kdy nastává čas výměny řetězu

Řetěz na kolo by se měl vyměňovat přibližně po ujetí 1200 až 2200 km. Je však třeba podotknout, že na horském kole se řetěz opotřebovává mnohem rychleji, než například na silničním kole. Vytahaný a opotřebovaný řetěz ničí převodníky a pastorky a v tom případě bychom museli vyměnit nejen řetěz, ale i tyto komponenty. V konečném důsledku bychom tak museli sáhnout hlouběji do kapsy.

Kdy je třeba vyměnit řetěz za nový zjistíte jednoduše pomocí kalibru. Kalibr se vloží do řetězu, a pokud se tam celý vejde, výměnu řetězu neodkládejte. Můžete použít i posuvné měřítko – šubleru. Na měřítku nastavte rozteč 132 mm a zasuňte hroty mezi články napnutého řetězu. Hroty poté roztáhněte tak, jak se dá. Pokud lze posuvné měřítko roztáhnout na více než 132,8 mm, tehdy řetěz vyměňte.

Druhy jízdních kol

Když už víme, kdy je třeba řetěz vyměnit, pojďme si říci něco blíže o řetězech. Každý standardní řetěz má vzdálenost mezi čepy 127 mm, proto i zuby ozubených kol jsou vyráběny podle stejného standardu. No ale i přesto, ne všechny modely řetězů můžete použít na jakékoli kolo.

Existují dva druhy řetězů, a to:

• jednorychlostní řetězy
• vícepřevodové řetězy

výměna řetězu

Jednorychlostní řetězy

Používají se na kola s jednou rychlostí. Existují také kola s více převody uvnitř zadního náboje ai na ně se používá jednorychlostní řetěz. Avšak jednorychlostní řetězy se nemohou používat na kola s více převody vzadu. Šířka řetězu v místě čepu bývá kolem 9 mm a často ji můžete najít i pod označením jako 1/8". Pokud potřebujete na své kolo jednopřevodový řetěz, hledejte v obchodě pod označením 1/2"x1/8". Používají se i širší řetězy se šířkou 3/16", ty se však používají na freestylovýchi BMX kolech a mají vyšší odolnost.

Vícepřevodové řetězy

Používají na velké většině kol. Navrženy jsou tak, aby se při řízení pohybovaly po pastorcích kola, pomocí přehazovače. Běžně se používá jejich označení 3/32". Avšak tento údaj není správný, řetěz se totiž může lišit od zmíněného rozměru. Při vybírání řetězu potřebujete vědět, kolik zadních ozubených koleček máte. Pokud máte vzadu 7 převodů, je třeba si vybrat 7- čkový řetěz a pokud 10 převodů, tak 10tkový apod. Čím máte vzadu vyšší počet ozubených koleček, je mezi nimi menší vzdálenost a tím je zapotřebí užší řetěz.

Některé šířky řetězu v místě čepu:

• 6,7 a 8 zadních ozubených koleček – 7 mm
• 9 zadních ozubených koleček – 6,5 až 7 mm
• 10 zadních ozubených koleček – 6 mm
• 11 zadních ozubených koleček – 5,5 mm
• 12 ozubených koleček – 5,3 mm

Vícepřevodový řetěz by měl správně fungovat nejen na zadních převodech, ale musí být kompatibilní is předními převodníky, které jsou také vyráběny pro daný počet převodů na zadní kazetě. Vícerychlostní řetězy mají různé náběhové tvarování, hlavně na vnějších článcích, a to proto, aby změna převodů byla bezhlučná a co nejrychlejší.

nový řetěz na kolo

Počet článků

Každý řetěz má svou délku stanovenou v počtu článků. Čím jich je samozřejmě více, tím je řetěz delší. Tento počet je vždy uveden na balení řetězu a uvádí se v číslech, například 114, 116... Při koupi řetězu je v některých baleních přibalena i spojka, která je velmi důležitou součástí pro spojování řetězů. Není třeba žádné nářadí na rozdíl od běžného nýtování řetězů, kdy je zapotřebí nýtovač řetězu a vaše dovednost.

Rada na závěr:

Aby vše dobře fungovalo, výrobci vyrábějí řetězy na kolo spolu s převodníky, kazetami či přehazovači jako jeden celek. Proto pokud nevíte, jaký řetěz na kolo vyjmout zůstaňte u značky toho výrobce, od kterého máte převodovou sestavu.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení