Zpět

Nejčastější chyby při cyklistice

Přidáno: 5.2.2020 13:37.40 Počet shlédnutí: 713

05 Únor 2020

Cyklistika je jedním s nejrozšířenějších a nejoblíbenějších sportů. Pomáhá zdokonalovat kondici, zlepšuje zdraví a je vhodná pro každého, bez rozdílu věku. Začít s ní můžete v podstatě kdykoli a v jakémkoliv ročním období. Doporučuje se však vyhnout některým častým chybám, které nedělají pouze začátečníci. Které to jsou?

Nejčastější chyby při cyklistice

1. Jízda bez kontroly kola

Před první jízdou je třeba zkontrolovat si kolo v servisu. Hlavně tehdy, pokud jste kolo vytáhli poprvé po několika letech nebo po zimní sezóně. I když máte kolo v bezvadném stavu, zkontrolujte kola, zda jsou nafoukané, řetěz naolejovaná a podobně. Na jízdu se doporučuje vzít si s sebou základní nářadí na opravu.

Během jízdy se vám sejde:

⦁ náhradní duše (lepení),
⦁ montážní páka,
⦁ Mininářadí s nýtovačem,
⦁ pumpa,
⦁ a náhradní záplaty.

To vám určitě postačí na většinu problémů, které vás mohou zastihnout na cestě. Všechno toto nářadí snadno sbalíte do batohu nebo do taštičky, kterou připevníte na kolo.

2. Nesprávné nastavený kolo

Nejčastější chybou při cyklistice je špatné nastavení samotného kola. Kolo třeba nastavit tak, aby cyklistiku bylo komfortní. Výšku sedla třeba dát do takové výšky, aby nohy při šlapání zůstávaly v mírném úhlu. Pokud sedíte na kole a nohu máte položenou na pedálu, který je dole, měli byste se ho bez problémů dotknout patou. V případě, že budete mít sedlo příliš nízko, mohou vás pálit stehna, no a při příliš vysokém sedle se budete muset hrbit, což způsobí bolesti páteře.

dva cyklisté

Po výšce je neméně důležitý i sklon sedla. Pokud budete mít sedlo sklopené špičkou dolů, budete se z něj klouzat. Na rekreační cyklistika je dobré dát sedlo do rovnoběžné roviny se zemí.

Také si přizpůsobte řídítka. Ideální je nastavit je do stejné výšky jako sedlo, případně nižší o pár centimetrů. Pokud nechcete závodní kolo, na kterém je celé tělo ve větším náklonu, dejte řidítka do takové polohy, aby trup dosahoval náklon jen mírně dopředu, a to okolo 20 stupňů. V takové poloze vás záda bolet nebude. Závodníci si dávají řídítka mnohem nižší než sedlo, ale nejdůležitější je, aby poloha na kole byla pro vás pohodlná.

3. Přecenění svých schopností

cyklista na kopci

Cyklistika je poměrně náročný sport. Proto nepřeceňujte své schopnosti a nezapomínejte, že je třeba zátěž zvyšovat postupně. Na začátku se doporučuje začínat s krátkou tratí a vypracovat se postupně. Můžete začít kole sám nebo s těmi, kteří také pouze začínají. Určitě není namístě už po pár dnech či týdnech cyklistiky vydat se se skupinou vytrénovaných cyklistů na dlouhou túru. Jednak jim už po pár kilometrech nebudete stačit, a pokud i ano, druhý den se vám to vymstí v podobě řádné svalovice. To vás může demotivovat a na cyklistiku můžete zanevřít. Týká se to nejen začínající cyklisty, ale i těch, kteří dlouho neseděli na kole.

4. Nepřiměřené brzdění

Při kole je třeba vědět správně brzdit. Prudké brzdění na poslední chvíli je tím nejlepším způsobem jak si na kole ublížit. Při kole je třeba vědět předvídat a hlavně na kluzkém povrchu být opatrní. To znamená v případě potřeby začít už brzdit časně, plynule a zlehka. Například při vjíždění do prudké zatáčky, je třeba si přibrzdit ještě před vjezdem do zatáčky. Nikdy nebrzděte naplno, protože se vám mohou zablokovat kola, přejdete do smyku a kolo se stane neovladatelným.

Současně používejte přední i zadní brzdu. Sice je brzdění přední brzdou účinnější, ale snadno se vám zablokuje kolo a spadnete. Naopak při brzdění zadní brzdou můžete dostat smyk na zadním kole, ale ten snadněji ustojíte.

5. Několik cyklisté vedle sebe

skupina cyklistů

Určitě se to stává i pravidelným cyklistům. Při cyklotúře se přátelé chtějí mezi sebou promluvit. Je to samozřejmě možné na cyklostezce. Nicméně ve městě, či po silnicích je něco takového nemyslitelné a samozřejmě zakázáno. Cyklisté smějí jezdit jen jednotlivě za sebou, výjimkou je jízda po cestičce pro cyklisty, kde smějí jezdit dva cyklisté vedle sebe, pokud tím neomezují a neohrožují ostatní účastníky.

6. Pitný režim

Velmi častou chybou cyklisty je podcenění příjmu tekutin a vyberou se na túru bez vody s tím, že jdou jen na krátkou cyklotúru. Avšak i cyklistika je sport jako každý jiný a během každého sportu je třeba dodržovat pitný režim. Množství přijatých tekutin je u každého člověka individuální, nicméně třeba je každých 15 minut pít okolo 100 - 200 ml vody, respektive jiných tekutin. Pokud vás čeká delší cyklotúra, zabalte si s sebou i něco malého na zub, například nějakou energetickou tyčinku. Díky tomu předejdete úplnému vyčerpání energetických zásob.

7. Nevhodné oblečení

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista. Na kole je cyklista vystaven různým vrtochům počasí a proto je třeba na cyklotúru dobře připravit. Doporučuje se mít v záloze teplejší oblečení, jestli něco proti dešti, i když je venku příjemně teplo. Dnes je na trhu množství kvalitního cyklistického oblečení, jen si třeba dobře vybrat. Jak se obléci na cyklistiku, si můžete přečíst v našem článku, ve kterém se dozvíte více.

Určitě je ještě množství chyb, které dělají cyklisté, my jsme se však zaměřili na ty nejčastější z nich. Jejich eliminací si cyklistiku více užijete a stane se vaším oblíbeným sportem.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení