Zpět

Můžete během nemoci jezdit na kole? Našli jsme odpověď za vás

Přidáno: 26.11.2021 15:04.25 Počet shlédnutí: 1723

26 Listopad 2021

Odpověď na otázku, zda jezdit na kole i tehdy, pokud se cítíte nemocný, není tak jednoduchá. Hodně záleží na tom, jak dobře posloucháte své tělo a jak dokážete pochopit jeho signály. V některých případech vám totiž jízda na kole může pomoci, zatímco v jiných vám může zdravotní stav ještě více zhoršit. Podrobnosti se dočtete v našem článku.

Můžete během nemoci jezdit na kole? Našli jsme odpověď za vás

Kdy byste na kolo vysednout rozhodně neměli

Existují příznaky, které vám napovídají, že jízda na kole je to poslední, na co byste měli ve svém stavu pomýšlet:

Horečka - možná je zbytečné o tom vůbec mluvit, ale pro pořádek to zmíníme. Pokud vám teploměr ukáže, že máte horečku, nejjistěji bude zahájit léčbu a jízdu na kole na nějaký čas odložit.

COVID-19 podobně iv případě, že máte podezření na COVID-19 nebo vám vyjde pozitivní test, se jízda na kole zřekněte.

Infekční onemocnění – jízda na kole, zejména ve skupinách, nedoporučujeme ani při infekčních onemocněních, která se šíří například vzduchem nebo přímým či nepřímým kontaktem.

Závratě, celková slabost - pokud se vám točí hlava a máte pocit slabosti, jízda na kole může být pro vás dokonce rizikem, že skončíte s úrazem nebo nechtěně způsobíte nehodu

Znamená to, že pokud vám život znepříjemňuje mírná bolest hlavy, ucpaný nos nebo slabá rýma či škrábání v krku, jízda na kole (samozřejmě, žádné náročné nebo vytrvalostní jízdy) váš imunitní systém to může pozitivně „nakopnout". Pokud tedy tyto příznaky nejsou příliš silné , mírné cvičení vám neublíží a může být dokonce prospěšné.

Praktický test pro náruživé cyklisty

Pokud se neumíte rozhodnout, zda máte vytáhnout kolo a dát si alespoň trochu do těla, nebo bude rozumnější počkat, až se opět dáte do kupy, možná vám pomůže jednoduchý test. Ten mluví o tom, že byste se měli zaměřit na příznaky onemocnění, které pociťujete. Pokud se symptomy nemoci soustřeďují jen na horní část těla, tedy na oblast nad krkem, nejde o nic vážného.

cyklista v přírodě

Znamená to, že pokud vám život znepříjemňuje mírná bolest hlavy, ucpaný nos nebo slabá rýma či škrábání v krku, jízda na kole (samozřejmě, žádné náročné nebo vytrvalostní jízdy) váš imunitní systém to může pozitivně „nakopnout". Pokud tedy tyto příznaky nejsou příliš silné , mírné cvičení vám neublíží a může být dokonce prospěšné.

Mírná jízda na kole může dokonce zmírnit příznaky rýmy

Platí totiž, že sport a cvičení obecně pomáhá posílit imunitu. Mějte však na paměti, že přílišná námaha může mít dočasně opačný účinek. Nenáročná jízda na kole dokonce může zlepšit průchodnost horních cest dýchacích a poskytnout alespoň dočasnou úlevy od ucpaného nosu díky adrenalinu, který je přírodním dekongestivem.

Jízdu na kole odložte, pokud...

Co však dělat v případě, pokud se příznaky nemoci objevují iv oblasti „pod krkem"? Jde zejména o nepříjemné bolesti svalů a kloubů, výraznou únavu, zvýšenou teplotu, tlak na hrudi a podobně. Pokud taková varování organismu ignorujete a navzdory všemu se vydáte na jízdu na kole, koledujete si o nebezpečné zhoršení zdravotního stavu, může si dokonce zapříčinit vysílení až mdloby a v některých případech dokonce i poškození srdce.

Vynechání tréninku neznamená vždy zhoršení kondice

Kromě toho, pokud trénujete systematicky a snažíte se dosáhnout předem stanovených cílů, například v rámci přípravy na závod, kvalita tréninku se počítá stejně jako kvantita. To znamená, že pokud trénujete i tehdy, když jste nemocní, trénink nebude kvalitní.

Navzdory obavám, že všechna vaše tvrdá práce vyjde vniveč kvůli nedobrovolné přestávce ve cvičení, vynechání několika dní nebo týdne nebude mít na konečný výsledek velký vliv. Jistěže, toto tvrzení platí jen tehdy, jste-li předtím skutečně poctivě a pravidelně cvičili.

Kdy opět můžete bez obav jezdit na kole

Většina běžných nachlazení odezní sama od sebe a příznaky odezní po několika dnech nebo po týdnu. Jakmile toto období překonáte a pominou všechny bolesti, kašel nebo horečka, můžete se opět vrátit k jízdě na kole. Je však důležité, abyste to dělali postupně.

muž na kole

Často se doporučuje, abyste se první den věnovali jen lehkému cvičení a teprve potom postupně přešli na plný trénink. Rovněž je důležité sledovat, jak se cítíte, a nesnažit se příliš tlačit na pilu, abyste doběhli ztracený čas. Vnímejte své tělo a přizpůsobte se mu. Máte-li tendenci snadno podlehnout infekcím, bude lepší, pokud budete poněkud opatrnější. Podstatné je zejména to, abyste příliš nespěchali a nesnažili se dělat najednou příliš mnoho.

Jízdním kolem k lepší imunitě

Pravidelné středně intenzivní až intenzivní cvičení (např. rychlá chůze, jízda na kole, plavání, sportování), podmiňuje několik pozitivní změny v imunitním systému, včetně zvýšeného pohybu důležitých imunitních buněk v celém těle.

Přestože tyto změny jsou pouze dočasné, každé cvičení představuje pobídku, která dlouhodobě snižuje riziko infekce. I zde je však třeba si dávat pozor. Příliš intenzivní a/nebo nadměrné cvičení působí naopak kontraproduktivní a může vést k dočasnému zhoršení imunitního systému.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení