Zpět

Jak si správně nastavit kolo pro komfortnější a bezpečnější jízdu

Přidáno: 27.11.2021 9:23.47 Počet shlédnutí: 918

27 Listopad 2021

Každý z nás má ve skříni oblečení, ve kterém se necítí příliš pohodlně, ale také takové, ve kterém se cítí jako ve vlastní kůži. Je více než zřejmé, které z nich máte na sobě častěji. Podobně je to is kolem. Pokud jej máte přizpůsoben na míru, jízda na kole je pro vás oblíbenou činností a dosahujete s ním mnohem lepších výkonů. Naučte se, jak si nastavit kolo a uvidíte, kam se díky tomu posune vaše úroveň cyklistiky.

Jak si správně nastavit kolo pro komfortnější a bezpečnější jízdu

Přizpůsobte si kolo na míru

Možná jste to ani netušili, ale správné nastavení kola a jeho přizpůsobení typu a tvaru těla umožňuje výrazně zlepšit jízdní možnosti. V podstatě jde o úpravu kola tak, aby sezení na něm bylo pohodlnější, což zase ovlivňuje délku jízdy. Nastavení kola se obvykle provádí u nových kol nebo u těch, kterým nevyhovuje jejich současné nastavení. Podle typu kola odborník analyzuje váš tvar těla a kolo, přičemž jej upravítak, aby se vám jezdilo pohodlněji, což se běžně provádí na silničních kolech.

Nejde jen o to, aby vám seděla výška či velikost kola. Taková montáž bere v úvahu vás jako jezdce, čemuž se snaží přizpůsobit celé kolo. Při hodnocení pohodlí se proto nesoustřeďte výlučně na kontaktní body s kolem. Například bolest kolena může naznačovat nesprávnou výšku sedla. Nebo bolest v horní části zad či krku může znamenat, že řídítka jsou nastavena příliš daleko, případně, že tyčekormidla jsou příliš široká.

Proč si dát kolo?

Cyklisté - začátečníci mohou mít posprávném nastavení kola výhodu, protože odborník, který jim jej nastavuje, jim může poradit, jak mají správně sedět a pedálovat, aby si nezatěžovali páteř nebo klouby. Přizpůsobení kola na míru prospívá i zkušenějším jezdcům, například přináší úlevutým, kteří mají zranění nebo se cítí nepříjemně při současném nastavení. O nic nepřijdou ani soutěžící cyklisté, kterým vhodné nastavení kola umožňuje čerpat četné výhody v rámci vytrvalosti a rychlosti.

nastavení kola

Jízda na kole by měla být pohodlná, proto byste nastavení kola měli zvážit i v případě, že tomu tak není. Bolest, necitlivost nebo mravenčení – zejména v rukou, nohou nebo na zadku jsou znakem toho, že nastavení vašeho kola prostě není takové, jaké má být. Náprava může být jednoduchá, ale pokud si na svépomocné nastavení netroufáte, nebo ani po něm se váš problém nevyřeší, je na čase obrátit se na profesionály.

Nastavení a úprava sedla

• Výška sedla - jízda s příliš nízko nastaveným sedadlem může mít negativní vliv na vaši schopnost jezdit na kole, přičemž také vytváří nepřiměřenou zátěžní kolena. To se může dříve či později projevit bolestmi kolen a neochotou opět vysednout na kolo.

Abyste dosáhli správného sezení, musíte mít sedlo nastaveno dostatečně vysoko. Ideální výška je taková, při které máte po položení chodidla na pedál nohu mírně ohnutou. Noha by neměla být úplně natažená, ani příliš zmačkaná. To, že jste sedlo nastavili příliš vysoko, poznáte i podle toho, že se při pedálování posouváte z jedné strany na druhou.

servis kola

• Sklon sedla – může mít velký vliv na to, zda se budete při jízdě posouvat dopředu, odtlačovat se dozadu nebo budete sedět rovně. Správné nastavení je vodorovné, tedy žádný z konců by neměl být nasměrován nahoru ani dolů.

• Nastavení sedla vzhledem k pedálům – sedlo by mělo být nastaveno tak, aby po položení nohy na pedál vedla kolmice od kolena až po středovou osu pedálu.

Správné nastavení řídítek

Další věcí, kterou musíte upravit, abyste lépe seděli na kole, jsou řídítka. Správně umístěná řídítka jsou rozhodující pro celkové pohodlí a nezbytné pro kontrolu řízení a brzd. Máte-li řídítka nastavena příliš daleko, narušuje se tím rozložení vaší hmotnosti a příliš blízko nastavená řídítka znamenají, že jste příliš vzpřímení. Lokty by se měly mírně ohýbat, když máte ruce položené na rukojetích.

úprava kola

Dobrou výchozí pozicí je kormidlo umístěné ve stejné výšce jako sedlo. Pokud však dáváte přednost aerodynamičtější poloze „hlavou dolů", můžete řídítka snížit. Pokud naopak preferujete pozici „s hlavou nahoře", která je šetrnější pro záda a umožňuje mít lepší přehled v provozu, nastavte řídítka o něco výše. V obou případech se po nastavení řídítek ujistěte, že ještě dosáhnete na brzdové páky!

Dopřejte tělu čas, aby si na nové nastavení kola zvyklo

Uvědomte si, že vaše tělo bude potřebovat čas na přizpůsobení se provedeným změnám a nové poloze. Především tehdy, pokud se vaše nastavení kola velmi změnilo, na pár týdnů ustupte od dlouhých a náročných jízd, aby mělo vaše tělo čas přizpůsobit se. Hlavně zásadní změny by se měly provádět postupně, aby nedošlo k nepřiměřenému šoku pro tělo. Ideální nastavení kola by mělo zahrnovat i případné úpravy po prvotním nastavení. Ty by měly být zaměřeny na řešení jakýchkoli přetrvávajících problémů nebo provedených změn, které nepřinášejí pozitivní výsledky.

Jak si nastavit kolo ve zkratce

1. Zvolte si vhodnou velikost kola.
2. Správná velikost rámu je základ.
3. Nastavte si přiměřenou výšku a pozici sedadla.
4. Zaměřte se na ideální dosah na řidítka.
5. Ověřte si správnou délku a šířku kormidla.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení