Jak se na kole chránit před sluncem?
Přidáno: 26.11.2021 13:22.01 Počet shlédnutí: 482
26 Listopad 2021
Není nic krásnějšího, než když se při jízdě od rámu kola a cesty před vámi odrážejí sluneční paprsky. Horší je, že záření z nich dopadá také na vaši pokožku. Přestože se cyklisté těší z čistě modré oblohy nad jejich hlavami, bílý obláček občas není na škodu. Stoupající teploty totiž při cyklistice nejsou ničím příjemným - riskovat můžete podrážděnou pokožku, úpal či kolaps organismu. Jak se těmto problémům v horkých dnech vyhnout?
Nejezděte na kole v poledne
Nejlogičtějším způsobem by bylo nevystavovat se nejostřejšímu a tedy nejškodlivějšímu záření, které je právě od 11. do 15. hodiny. Sami však víme, že celodenní cyklovýlety se na 4 hodiny jen tak přerušit nedají. Po cestě si proto udělejte pauzu k osvěžení v chladném stínu alespoň v pravé poledne. Přehřátí organismu totiž vaší fyzické kondici určitě neprospěje. V opačných případech se doporučuje vysednout na kolo brzy ráno nebo později odpoledne, kdy jsou teploty venku o něco příjemnější.
Zvolte vhodné oblečení
Zatímco v horku máme tendenci vrstvy oblečení shazovat, na kole musíme pokožku chránit za všech okolností. A to nejen před sluncem, ale také zraněními při možném pádu či setkání s větvičkami stromů. Na rozdíl od obyčejných triček, kvalitní cyklistické dresy využívají elastické a jemné materiály z polyesterových vláken, které přilnou na tělo a účinně odvádějí potz pokožky na povrch. Lehčí odpařování vlhkosti a zchlazení těla zaručí i funkční prádlo, které cyklistům sedne jako druhá kůže. Některé kousky poskytují také ochranu před UV zářením a oplývají antibakteriálními vlastnostmi. Látky, ze kterých jsou trička a cyklistické šortky na léto šité jsou tenké, maximálně prodyšné a rychle schnou. Myslete byste měli i na pohodlí chodidel - dopřejte jim tenké ponožky a dostatečně odvětrávanou obuv.
Aplikujte ochranný faktor správně
Předpokládáme, že kalhoty po kotníky a trička s dlouhým rukávem v vedrech nejsou vaší preferovanou volbou, i když před sluncem ochrání nejlépe. Nezapomeňte proto na odhalená místa nanést opalovací krém s dostatečným faktorem a předstihem. Pokožka by po jeho aplikování totiž neměla být zpocena a vystavena UV záření alespoň půlhodinu. Zefektivníte tak účinek SPF a zabráníte nežádoucímu stárnutí pleti, zarudnutí, snížené elasticitě pokožky, pigmentovým skvrnám či vzniku rakoviny kůže. Proces opakujte alespoň každé dvě hodiny, jelikož se opalovací krémy, spreje či oleje pocením smazávají. Udělejte tak dokonce i tehdy, když se vám zdá, že je slunce pod mraky.
Chraňte zrak i hlavu
Škodlivé záření je neviditelné, ale zasahuje i oči a vážně poškozuje zrak. Nemluvě o tom, že prudké paprsky mohou cyklistu oslepit, což může mít v rámci silničního provozu vážné následky. Na kolo proto v jasné dny vždy vysedejte s cyklistickými brýlemi s UV filtrem. Ty vás navíc spolehlivě ochrání i před odskočenými skalkami či hmyzem.
Zapomenout byste neměli ani na pokrývku hlavy. Některým cyklistům stačí přilba, jiní zase preferují funkční šátek. Před úpalem ochrání lépe a prodlouženou částí zakrývá i pro spálení náchylný krk, na kterém klasická přilba stín nevytváří.
Nepodceňujte pitný režim a únavu
V neposlední řadě nezanedbejte ani dostatečný příjem tekutin a energie. Na cestu, i když jen krátkou, nikdy nevyrážejte bez láhve čisté vody. Na delší trasu si přibalte také občerstvení a naplánujte si pauzy, nejlépe v zastřešených oddechových zónách.