Zpět

Jak čistit a umývat kolo

Přidáno: 7.1.2020 14:54.18 Počet shlédnutí: 926

07 Leden 2020

Pokud chcete, aby vám kolo co nejdéle sloužil, je třeba se o něj pravidelně starat. K pravidelné péči patří samozřejmě i čištění a mytí kola. Pravidelné čištění kola zabrání opotřebení komponentů a následně jeho poruchám. Pokud nevíte jak čistit kolo, dozvíte se v tomto článku.

Jak čistit a umývat kolo

Pravidelné mytí kola

Po každé cyklotúře, na které jste se setkali s blátem a množstvím prachu nezahálejte a dejte se do mytí. Jak umýt kolo? Pokud není bláto ztvrdlé, postačí zbavit se ho obyčejnou vodou. Klidně použijte zahradní hadici s malým proudem vody nebo klasické vědro a měkkou kartáč. Je lepší použít obyčejnou hadici jako umýt kolo wapkou, jejíž silný proud může způsobit, že se voda dostane do ložisek. Zaměřte se nejprve na rám, hlavové složení, korunku vidlice a takzvané náboje, které jsou ve středu kol.

Důkladnější čištění kola

Po každém použití kola je vhodné ho jen umýt, ale měli byste pravidelně jej i důkladněji vyčistit, abyste ho zbavili i na první pohled méně viditelné špíny.

Na důkladnější čištění kola budete potřebovat:

• starší oblečení,
• kbelík s vodou,
• rukavice,
• kartáčku na čištění,
• hadry a houbu,
• čisticí prostředek.

Důkladné mytí kola je špinavá práce, proto si zvolte starší oblečení. Do kbelíku napusťte horkou vodu, kterou se budou jednotlivé komponenty lépe mýt. Do vody dejte čistící prostředek určený na kolo, který jednodušší odstraňuje nečistoty, mastnotu a některé dokonce obsahují i inhibitory koroze.

Jak vyčistit řetěz?

Určitě jste si všimli, že největší špína bývá hlavně na řetězu. Nejjednodušší ji vyčistíte pomocí speciální pračky, která ji vyčistí ze všech stran, a to bez toho, abyste ji skládali dole. Ušetříte si tak spoustu času její skládáním. Naplňte pračku čističem, nasaďte ji na řetěz podle návodu a uzavřete. Otáčejte převodníkem, dokud nebude řetěz čistá.

Pokud nemáte pračku, můžete řetěz vyčistit čističem nebo obyčejným benzínem na důkladné odmaštění. Tehdy je vhodné řetěz složit a nechat ji několik utratit ponořenou. Pokud máte naspěch, řetěz důkladně vyčistěte kartáčem. Nakonec ji opláchněte vodou a vysušte.

Nezapomeňte vyčistit ostatní komponenty

Po vyčistení reťaze, nezabudnite na ostatné najšpinavšie časti bicykla ako sú prevodníky a takzvané pastorky, čiže ozubené kolieska. Použiť môžete odmasťovač a kefu, ktorou sa dostanete do ťažko dostupných miest.

jak umýt kolo slovakiabike

Pokud chcete mít kolo důkladně vyčištěn, složte dolů kola a rám otočně naopak. Snadno tak vyčistíte zákoutí brzd, plotýnky a jiné těžší dostupná místa. Použijte malý kartáček na zuby spolu se speciálním odmašťovačem na kola ve spreji. Ten pouze nastříkáte na potřebné místo a vydrhnete kartáčkem.

Špinavé kola samostatně opláchněte vodou s čisticím prostředkem a použitím kartáče či houby. Kartáčem vydrhněte bláto z dezénu a pomocí odmašťovače otřete ráfky a špice. Nakonec vyčistěte celý rám, vidlici a zkontrolujte nánosy špíny pod sedadlem. Nohy odpružené vidlice či píst tlumiče stačí přetřít vlhkým hadříkem. Pokud máte dostatek času je vhodné jednotlivé komponenty sundat a rozebrat, zbavíte se tak schované špíny. Nakonec kolo opláchněte hadicí s nízkým tlakem vody.

Vysušení kola

Čištění kola nespočívá jen v samotném mytí. Po důkladném umytí nezapomeňte na pořádně vysušení kola. Vytřete ho čistým, suchým hadrem, aby nezačaly některé komponenty rezavět. Nahoďte zpět kola i řetěz.

Po vyschnutí kola můžete použít silikonový sprej, který vytvoří na rámu a komponentech kola ochrannou vrstvu. Bude z něj odpuzovat špínu a vyčistíte ho příště o něco lehčí. No a nakonec je třeba důležité komponenty promazat.

Promazání pohyblivých částí na kole

Samozřejmostí by mělo být namazání řetězu voskem nebo olejem na řetězy. Tyto speciální oleje mají lubrikační a antikorozní vlastnosti. Po aplikaci zůstává na povrchu tenká vrstva, která ji ochrání proti korozi a prodlouží její životnost. Nejlépe tak učiníte alespoň den před jízdou, aby se lubrikant dostal i do hloubky řetězu. Pokud nasednete ihned na kolo, nejenže se můžete ušpinit, ale nalepí se na ni množství špíny. Na druhý den mazivo přetřete z povrchu řetězu suchým hadříkem a můžete se vydat na cyklotúru.

Maziva je vhodné použít i na mazání přehazovací, lanek, lankovodov, vidlic a ostatních pohyblivých částí. Nezapomeňte promazávat hlavové složení, středové složení, i čepy celoodpružených kol. Na valivá ložiska je třeba aplikovat vazelínu, která je ochrání před korozí, ale má i vodoodpudivé vlastnosti.

Slovakiabike radí: Čištění kola nepodceňujte ani po krátké vycházce v suchém počasí. Důkladně ho otřete alespoň suchým hadrem, abyste zabránili rezavění.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení