Zpět

Horské kolo - návod jak si vybrat správné

Přidáno: 8.1.2020 16:11.31 Počet shlédnutí: 1186

08 Leden 2020

Milujete na kole jízdu v terénu a po lesních cestách si to doslova užíváte? V tom případě potřebujete horské kolo. Jelikož je na trhu velké množství kol a někdy je velmi obtížné vybrat si ten správný, připravili jsme pro vás návod jak vybrat horské kolo.

Horské kolo - návod jak si vybrat správné

Horská kola (MTB)

Horská kola se někdy označují zkratkou MTB (Mountain Bike). Patří mezi nejoblíbenější jízdní kola, hlavně pro jejich univerzálnost. Zvládnou totiž jízdu i po asfaltové cestě, ale nejlépe zvládají polní, horské i lesní cesty. Jejich nabídka je bohatá a pro správný výběr potřebujete porovnávat hlavně vlastnosti jednotlivých modelů jako jejich cenu.

Horská kola mají kratší robustní rám a širší typ pneumatik na zdolávání nerovností v terénu. Před výběrem musí každý zvážit, kde bude na kole jezdit a jakou jízdu preferuje. Nejdůležitějšími parametry jsou pružení, materiál rámu, velikost kol, převody i brzdy.

Odpružení horského kola

Odpružení patří mezi hlavní parametry jak vybrat horské kolo. Kola s pevným rámem mají odpruženou pouze přední vidlici. Nazývají se také "hardtail". Vhodné jsou pro ty, kteří jezdí na různých terénech i na příležitostný přesun po silnici. Umožňují efektivnější přenos síly než celoodpružená kola. Jsou lehčí, což umožňuje lepší odezvu na záběr do pedálů. Tlumení otřesů v nerovném terénu zajišťuje přední odpružená vidlice.

horské kolo slovakiabike

Celoodpružená horská kola jsou vhodné do náročných terénů, pro sportovní i závodní využití. Kromě přední odpružené vidlice mají odpružené vzduchové tlumiče i vzadu. Tlak v nich se dá regulovat dle váhy cyklistu. Zadní odpružení je vhodné pro extrémní cyklistiku, při kterém je namáhána více páteř. Odpružení redukuje nárazy a zajišťuje komfortnější jízdu iv náročnějších terénech. Jejich nevýhodou je však vyšší váha kola.

Materiál rámu horského kola

Materiál rámu horského kola má vliv na jeho hmotnost, která se většinou pohybuje od 13 kg do 15 kg.

Vybrat si můžete:

• ocelový rám - je pružný, cena kol je nízká, avšak mají vyšší hmotnost, k odstranění vyšší hmotnosti se často používají slitiny oceli,
hliníkový rám - má nižší hmotnost, na druhé straně nabízí minimální pružnost, označují se značkou alu,
karbonový rám - považován za nejlepší, je lehký, pevný a vyznačuje se vysokou pružností, jeho jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Jak vybrat horské kolo podle velikosti kol

Velikost kol se udává tak jako u ostatních kolech v palcích. Setkat se můžete se třemi velikostmi, a to s 29", 27,5" a 26".
29" kola - jsou skvělé na rozbitých, nezpevněných či kamenitých cestách. Horské kolo má lepší kontakt se zemí. Zrychlení vyžaduje více úsilí a strmější výstupy mohou být pro cyklistu náročnější. Přinášejí však lepší trakci a brzdění. Vhodné jsou i pro cyklisty s vyšší postavou.

27,5" kola - je kompromisem mezi velkými a malými koly. Zvládají nerovný terén a kolo dobře akceleruje. Kole v náročném terénu není tak pohodlné jako s 29" koly, za to však nevyžadují takovou námahu a jsou poměrně rychlé. Ale na druhé straně není takový svižný jako horské kolo s 26" koly.

26" kola - horské kolo s takovou velikostí kol je vhodný na kole po rozmanitém terénu. Vzestupy jsou často problémovější, ale je skvělý po strmých výstupech. S takovou velikostí kol je akcelerace jednodušší a překážky se dají snadněji přeskakovat, kola jsou obratnější. Cyklista má větší kontrolu při cyklistice a dokáže lépe ovlivňovat chování kola.

Pánský a dámský horské kolo

Samozřejmě je rozdíl, zda si kupuje horské kolo žena nebo muž. Horská kola pro ženy mají kratší rám, který vyhovuje ženské anatomii. Dále rozdíl je v šířce sedla, kde sedlo pro ženy bývá širší a tak je pohodlnější. No a v neposlední řadě i design kola je jiný při ženském nebo mužském horském kole.

horské kolo žena muž

Řídítka horských kol

Při horských kolech se můžete setkat s dvěma základními typy řídítek:

• rovné (Flat Bar),
• tzv. "Vlaštovky" (Riser Bar).

Rovné řídítka nejsou zcela rovné, svírají mírný 3 - 5 ° úhel. Umožňují jezdci níže sezení na kole, takže má aerodynamickou siluetu. Vhodné jsou na sportovní a závodní ježdění.

Tzv. vlaštovky jsou díky svému prohnutí výše a nahnutejšie směrem k jezdci. Ten pak může sedět ve vzpřímenější pozici a úchop řídítek je příjemnější pro polohu zápěstí. Jsou širší než rovné řídítka a tak při sjezdech a náročných úsecích je kolo ovladatelnější. Díky svému tvaru lépe pruží, a tak redukují otřesy z terénu na jezdce. Uplatní se na kola pro sportovní i volnočasové ježdění.

Velikost horského kola

Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi koncem sedlové trubky rámu a středovou osou. Udává se nejčastěji v palcích. Velikosti rámů se mohou malinko lišit podle značky kola nebo konstrukce rámů.

Velikost rámu je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují ostatní rozměry rámu. Obecně velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo měl horní neboli vodorovnou trubku asi 5 cm od rozkroku. Při koupi kola v obchodě, vám správnou velikost horského kola doporučí podle vaší výšky. Při nákupu kola přes internet je u každého typu horského kola doporučená výška jezdce pro daný kolo.

Sada komponent na horské kolo

Neméně důležité jsou i ostatní komponenty. Jde o pedály, převody, sedlovky, kliky, přesmykač, brzdy i představce. Nejlepší je, když na kole nejsou míchány komponenty různé úrovně a od různých výrobců.

Nejlevnější komponenty jsou často z plastu nebo lisovaného plechu, u vyšších řad se obvykle používá skandium, titan a karbon. Dražší, kvalitnější díly výrazně snižují hmotnost kola, no a platí jednoduché pravidlo, čím kvalitnější materiály jsou v komponentech použity, tím vyšší je životnost, spolehlivost, ale i cena kola.

Věříme, že při výběru horského kola jsme vám alespoň trochu pomohli. Pokud však přesto máte s výběrem horského kola problém a potřebujete se poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím info@slovakiabike.sk. Rádi vám pomůžeme.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení