Zpět

Chcete jezdit s dítětem v cyklovozíky?

Přidáno: 30.1.2019 22:31.48 Počet shlédnutí: 744

30 Leden 2019

Patříte mezi ty nadšence cyklistiky, kterých ani narození potomka neodradí od žádné cyklotúry? Jak však vzít dítě na cykloturistiku, kdy je ještě maličké a od jakého věku je to vhodné? Čtěte dál, na všechny tyto otázky vám dáme odpověď.

Chcete jezdit s dítětem v cyklovozíky?

Dětská sedačka nebo cyklovozík?

Existuje několik možností, jak vyrazit kolům spolu s dětmi i od útlého věku, přičemž nemusíte být ničím obmedzovaný.Po mnoho let se staly nejčastějším doplňkem dětské sedačky.Tie jsou všakvhodné pro děti od určitého věku, kdy vědí samostatně sedět. V posledních letech se staly velkým hitem na cestování a cykloturistiku s deťmivozíky na kola. Považují se za nejbezpečnější způsob přepravy dětí na kole. Na trhu je dnes mnoho jejich provedení a tak si můžete vybrat nejen vozík na kolo podle počtu přepravovaných dětí, ale i podle náročnosti cyklostezky.

Kdy je možné začít vozit děťátko v cyklovozíky?

Cyklovozíky je možné používat již od narození dítěte až do 4 - 5 let. Novorozeňata mohou být přepravovány díky speciálním vložkám pro novorozence. Zajistí jim tak vhodnou polohu vzhledem k jejich vývoj. Páteř není zatěžována, protože dítě je v poloze sedo-leh a tak je tlak podložky rozložen na všechny obratle. Kojenecká vložka navíc zajistí i ochranu děťátka před výkyvy a bočními otřesy. Pokud vozík na kolo nemá tuto speciální vložku pro miminka, je možné jej převážet až ve věku, kdy už samostatně sedí a dokážeudržať hlavičku. U většiny modelů je možné používat i dětské vajíčko a tak v těchto cyklovozíky se dají vozit už novorozenci. Třeba počítat s tím, že pokud koupíte dvoumístný vozík na kolo pro dvě děti a jedno dítě sedí v autosedačce, tak jeho sourozenec bude mít méně místa.

s dítětem na kole

Hmotnost cyklovozíky

Ačkoliv cyklovozík budete táhnout vy, a to šlapáním do pedálů, jeho hmotnost není hlavním faktorem při jeho koupi. I keďniektoré modely mají hmotnost i 17 kg. Při přepravě dítěte ve vozíku na kolo je námaha nesrovnatelně nižší než u cyklosedačky. V ní sedí dítě vysoko a zvyšuje tak polohu vašeho ťažiska.Pričom netřeba opomenout ani velké úsilí i energii, kterou spotřebujete při zabezpečení rovnováhy. Více než hmotnosti Cyklovozíky věnujte pozornost zejména bezpečnosti a pohodlí dítěte, v neposlední řadě i jeho výbavě.

Odpružený nebo neodpružených vozík na kolo?

Při rozhodování o výběru odpruženého Cyklovozíky je třeba si odpovědět na otázku, po jakém povrchu silnic budete povětšinou s děťátkem jezdit. Pokud upřednostňujete cyklistické stezky, asfalt nebo lesní rovné cesty, tak si klidně můžete vybrat neodpružených vozík na kolo. Občasné poskočení vozíku dokonce děti přivítají a líbí se jim to.

Pokud se nechcete omezovat výběrem trasy a kvalitou povrchu, raději sáhněte po odpruženém dětském vozíku. Dětem nejvíce vadí kamenité cesty a nedělají jim dobře časté otřesy i nárazy.

Bezpečné vybavení cyklovozíky

Pevná konstrukce

Při koupi cyklovozíky je důležitá jeho pevná konstrukce, která chrání malého pasažéra během jízdy a zajistí mu maximální bezpečí.

Bezpečnostní pásy

Každý vozík na kolo by měl být vybaven bezpečnostními pásy na bezpečné připoutání dítěte. Pokud je určen pro přepravu dvou dětí, tyto bezpečnostní pásy musí být pro dvě děti. Výhodou je, když jsou polstrované a 5-bodové. Tyto zaručí, že při prudkém brzdění nebo čelním nárazu dostatečně ochrání dítě před sklouznutím ze sedačky.

Parkovací brzda

Parkovací brzda na cyklovozíky je jakousi povinnou výbavou a oceníte ji při nakládání nebo vykládání dítěte z vozíku nebo při přestavování vozíku na joggingový set či kočárek. Některé vozíky na kola jsou dodávány přímo s potřebnými díly pro přestavbu na kočárek nebo joggingový set. Velkou výhodou je, že na dovolenou vám stačí vzít vozík na kolo a kočárek můžete nechat doma. Tyto vozíky na kola jsou skvělé pro sportovní nadšence, kteří nejen jezdí na kole, ale i chodí bruslit či běhat.

Reflexní prvky

Aby byl vozík na bicykl cestě nepřehlédnutelný, je třeba, aby měl reflexní prvky, výrazné barvy a prut s vlaječku. Pokiaľho budete používat i za tmy, nestačí pouze reflexní pásky a odrazky, ale je zapotřebí dodatečné zadní světlo, protože cyklovozík zakrývá zadní světlo na kole.

rodiče s dítětem u kol

Boční ochrany proti zaklínění předmětů

Tento konstrukční prvek zamezí zaklínění předmětů mezi vozík i kola a měl by být nezbytnou součástí kvalitního vozíku. Jednoduše řečeno, toto zařízení by mělo vyplnit mezeru mezi kabinou a kolem natolik, aby v žádné situaci nemohlo dojít ke tomu, aby mezi nevnikla svislá překážka.

Pro zvýšení komfortu dítěte bývají další výbavou:

• zatmavená okénka s UV ochranou
• síťka proti hmyzu
• nepromokavý potah - vhodný i do deště
• úložný prostor
• ochranná síťka proti kamínkům
• nastavitelný sklon sedačky - pro pohodlí dítěte

Slovakiabike radí: Děťátko převážené v Cyklovozíky nemusí mít na hlavičce dětskou přilbu, ale nikomu nebráníme ji používat, pokud chce.Vozíky na kola nejsou vhodné na cesty 1. třídy, kde jezdí kamiony, protože jsou pouze ve výši 15 - 20 cm nad zemí a děti jsou vystaveny výfukovým plynem. Pak je zde hledisko bezpečnosti. Z tohoto pohledu nejbezpečnější jezdit na cyklistických trasách a chodnících.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení