Zpět

7 nejběžnějších nástrah pro cyklisty + jak se jim vyhnout

Přidáno: 13.11.2021 8:46.48 Počet shlédnutí: 637

13 Listopad 2021

Cyklistika si podmanila srdce mnoha sportovních nadšenců, kteří se jí mnohdy věnují opravdu naplno. Stejně jako každý jiný sport však s sebou přináší i mnoho nástrah, které číhají na neopatrné nebo lehkovážné cyklisty. Abyste jim dokázali včas předejít, měli byste o nich vědět, proto jsme sesbírali ty největší hrozby pro cyklisty, se kterými se můžete běžně setkat.

7 nejběžnějších nástrah pro cyklisty + jak se jim vyhnout

1. Předjíždění cyklisty autem

Poměrně častou, ale o nic méně nebezpečnou situací je předjíždění cyklisty autem. V tomto případě by bylo nejvhodnější, kdyby předchozí auta dodržovala co největší odstup, zejména při vyšších rychlostech. Okolojedoucí auto totiž vytváří tlakovou vlnu, která může jezdci na kole způsobit zhoršení stability. Snižuje se také riziko střetu obou účastníků silničního provozu.

2. Neočekávané otevření dveří na autě

Na pohled banální věc, ale doplatili na ni už mnozí cyklisté. Jde vlastně o to, že mnozí řidiči při otevírání dveří zapomínají udělat jednu základní věc - ohlédnout se dozadu, resp. podívat se do zpětného zrcátka. Pokud nečekaně otevřou dveře bez tohoto bleskového pohledu vzad a nešťastnou shodou okolností jde právě kolem nějaký cyklista, umíme si dobře představit, co bude následovat. Přelet přes řídítka nemusí skončit nejlépe, proto je nesmírně důležité předcházet takové situaci. U řidičů stačí, když se před otevřením dveří pořádně poohlédnou, pro cyklisty platí, aby vedle aut projížděli se zvýšenou opatrností.

3. Přímý střet s lesní zvěří

Mnozí cyklisté jsou fanoušky jízdy v přírodě, ale ani tady to nemusí být zcela bez nástrah. Jednou z nich je i setkání s lesní zvěří, která vám nečekaně zkříží cestu právě tehdy, když to nejméně čekáte. Pokud tedy patříte mezi nadšence horské nebo adrenalinové cyklistiky, buďte opatrní a pamatujte na to, že příroda je domovem především zvířat, vy jste v ní jen na návštěvě.

pes a cyklista

4. Dobízení venčených psů

V ideálním světě by každý venčený pes přiběhl ke svému majiteli okamžitě již po prvním zavolání. Naneštěstí, ideální svět má od toho, ve kterém žijeme, poměrně daleko, proto je třeba počítat s tím, že pes majitele neuposlechne a rozjede se přímo k vám. Těžko říci, jestli je lepší zrychlit, nebo zastavit a neprovokovat psa útěkem, který většina z nich považuje za výzvu k pronásledování. Spíše doporučujeme oslovit přímo majitele a požádat ho, aby si dal na psa pozor.

5. Ostré předměty na cestě

defekt gumy

Úlomky rozbitého skla, hřebíky, připínáčky ... často je spatříme až tehdy, když už je pozdě. Naštěstí se taková obtíž dá chytře vyřešit s pomocí bezdušových pneumatik. Kromě toho, že vám poskytnou pohodlnější jízdu, jsou také odolnější vůči rozbitému sklu či jiným ostrým předmětům, které by mohly mít za následek propíchnutí, neboť díky tmelu zvládnete většinu drobnějších děr.

6. Déšť a mokrá vozovka

kolo v déšti

Proti zastříkání z mokré cesty nebo mlák jsou nejefektivnější blatníky. Ani blatníky vás však neochrání před kluzkým mokrým povrchem. Pokud ovšem chcete snížit riziko pádu na minimum, zkuste z pneumatik vypustit trochu vzduchu. Takto se zvětší plocha, kterou pryže dosedají na povrch vozovky, takže vám zajistí větší stabilitu při pohybu. Co se týče brzdění na mokrém povrchu, je třeba si uvědomit, že pokud se rozhodnete prudce použít přední brzdu, s velkou pravděpodobností dostanete smyk a kolo se najednou stane neovladatelným.

7. Jízda po kočičích hlavách

Dlažební kostky, nazývané také kočičí hlavy, představují pro cyklisty mimořádně neoblíbený terén. I zde však existují triky, jak minimalizovat velikost a sílu otřesů. Například způsob držení řídítek – snažte se držet je jen lehce, protože křečovité sevření by mohlo mít za následek zbytečně bolavé a ztuhlé prsty. Pomoci může i zařazení těžšího převodového stupně a nasměrování kola do středu jízdního pruhu.

8. Silný protivítr a chlad

Pokud jste na cestě sám a nemáte se za koho schovat, při boji s protivětrem vám nezbývá než přikrčit se k rámu kola a opřít si bradu o hrudník. Tím zmenšíte plochu, do které se vítr opírá. Možná vás bude hřát i vědomí, že ve chvíli, než změníte směr a budete se vracet zpět domů, protivítr se změní na pohánějící zadní vítr, který vám přidá na rychlosti.

Ani jízda na kole s odmrzlými končetinami není nic příjemného. V chladu však trpí každá část těla, proto si zaslouží, aby bylo o ni náležitě postaráno. V tomto případě však existuje jednoduchý recept, jak to zvládnout: v podstatě stačí vsadit na kvalitní a teplé součásti cyklistického šatníku, jako je čepice pod helmu, rukavice, ponožky, zimní tretry či dokonce funkční prádlo z merino vlny.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení