Zpět

5 tipů na cyklovýlety s dětmi

Přidáno: 15.11.2021 15:04.28 Počet shlédnutí: 505

15 Listopad 2021

Pandemie a přetrvávající omezení více zmařily plány na letní dovolenou. Naštěstí, cyklistické výlety po Slovensku pod přísná opatření nespadají. Vám a vašim dětem tak nic nebrání nasednout na kolo a poznávat zákoutí naší rodné země.

5 tipů na cyklovýlety s dětmi

Jenže byste nevěděli, kde přesně se nacházejí takové, které by na dvou kolech zvládli i ti nejmladší členové rodiny. Přinášíme vám proto 5 tipů snadno zvládnutelných cyklostezek s nízkým převýšením a zajímavými atrakcemi, které potěší nejen malé, ale také velké.

Vážská cyklotrasa

Vážský cyklostezka spojuje 4 obce (Horná streda, Brunovce, Potvorice a Považany) s Novým Mestom nad Váhom v úseku dlouhém 13,4 km. Asfaltová cesta má 2 roky a velmi příznivý povrch nejen pro kola kol, ale také bruslí. Její součástí jsou i 2 zastřešená odpočívadla, která v horké dny poskytnou stín celé rodince. Při sportu máte možnost užívat si přírodních krás, ale i těch vytvořených lidskou rukou. Zahlédnout můžete hned několik hradů - zříceninu Tematín, Čachtický či hrad Beckov.

Cyklochodník Trstená – Nowy Targ

Na severu Slovenska můžete s dětmi přejezd na kole až 2 státy. Trasa Trstená – Nowy Targ je poměrně dlouhá (35 km), ale k překročení Polské hranice vám stačí jen pár. Krátce za ní (500 m) lze výlet zkrátit odbočením doprava - na Chochołów. Název této vesničky s historickými dřevěničkami vám může být povědom z povídky Martina Kukučína (Keď báčik z Chochoľova umrie), nov současnosti je oblíbený i díky aquaparku Chochołowskie Termy s termální vodou.

Většina úseku vede mimo zastavěné území a je součástí Cesty kolem Tater, takže o panoramatický zážitek budete mít postaráno. Na asfaltové cyklotrase, která vede po dávné železniční trati, je hned několik zastřešených oddechových zón a v obci Liesek u malebné kaple i zdroj pitné vody. Krátce za tímto místem najdete také meteorologickou stanici SHMÚ a vyhlídkový bod s informační tabulí. Zorientovat se tak můžete ve jménech a poloze tatranských vrchů, které vás budou celou dobu doprovázet. Zážitkem pro děti nebude jen pěkný výhled na rozkvetlé louky či hory, ale i samotná cesta, jelikož má mírná stoupání i klesání a hned několik mostů přes řeku.

cyklostezka

Cyklostezka do Lopušnej doliny

S dětmi se můžete kochat výhledem na Vysoké Tatry i na cyklotrase z Popradu do Lopušnej doliny. Její délka je 13 km s asfaltovým povrchem a minimálním převýšením, tedy vhodná i pro ty nejmenší cyklisty. Začít výlet můžete na Náměstí sv. Egídia a pokračovat vedle řece Poprad do Svitu. Odtud vede bezpečně široká cesta přímo do Lopušné doliny, kde můžete sesednout z kol a uvolnit nohy procházkou v lese. Na odpočinek se nezapomíná ani na trase – naleznete zde lavičky i informační panely. Z této trasy zdatnější cyklisté pokračují po cyklomagistrále až na Biely Potok. Dále však doporučujeme jet jen horskými koly.

Liptovská Mara

Na cyklotrase kolem Liptovské Mary se nemusíte bát, že některý z rodinných příslušníků zabloudí. Je to uzavřený okruh s lehkou obtížností a délkou 37 km. Vystačíte si is silničním kolem, protože cesta je převážně asfaltová. Začít a skončit můžete například v Liptovskom Mikuláši, za kterým je Aquapark Tatralandia. Po pár šlápnutích do pedálů přejedete přes Liptovský Trnovec, ve kterém je kemp. Přestože vykoupat se s ratolestmi v bazénech momentálně nebude možné, výhled na Liptovsku Maru a několik přístupných pláží vám k osvěžení a vyhřívání se na sluníčku vystačí.

cyklostezka voda

Okruh mořské oko

Mořské oko potěší milovníky přírody a zaručeně nadchne i děti. Celková cyklotrasa začíná už v Michalovcích a vede až přes Poloniny na úplný východ Slovenska, což činí téměř 130 km. Zkrátit si ji však můžete cestou Remetské Hámre – Jelenia lúka, který má délku 15 km (okruh 30 km). Vhodná je pro treková i horská kola.

Hned na začátku budete vidět starou lokomotivu, která je vzpomínkou na historickou železnici. Na Potašni se následně z modré trasy napojíte na zelenou s naučnou stezkou, která vede přímo k Velkému Vihorlatskému jezeru, lidově nazývanému právě Mořské oko. Cestou překonáte mírné stoupání, ale nic co by ti nejmenší nezvládli. Zejména pokud se mohou občerstvit a dobít energii u tohoto třetího největšího přírodního jezera na Slovensku. Nicméně, koupání v něm je zakázáno. Platí zde totiž nejvyšší stupeň ochrany.

Mořské oko vzniklo sopečnou činností, je hluboké více než 25 m, přičemž nadmořská výška hladiny je 618 metrů. Pohled na zátiší, které vytváří, opravdu stojí za to a poté, co si jej dostatečně užijete, můžete pokračovat směrem na Jelení louku a zpět.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení