Zpět

Jak a kdy naučit děti jezdit na kole?

Přidáno: 12.11.2021 14:29.04 Počet shlédnutí: 751

12 Listopad 2021

Vzbudit ve svých ratolestech zájem o jízdu na kole chtějí nejen aktivní fanoušci tohoto sportu, ale téměř všichni rodiče. Není divu. Jde totiž o udržování rovnováhy a získávání řady základních motorických dovedností, které se sejdou nejen při sportu, ale také v běžném životě. Osvojit si je v útlém věku má spoustu výhod. Kdy je ten správný čas začít s učením a hlavně jak na to vám poradíme v článku.

Jak a kdy naučit děti jezdit na kole?

Vhodný věk

Co se kola týče, žádná věková hranice neexistuje – což je dobré pro ty nejmenší, ale matoucí pro rodiče. Vždyť jak mají vědět, kdy začít své mrňousky vést k jízdě na kole?

S prvními lekcemi můžete teoreticky začít i 1-2 roky poté, co se naučí chodit. Do té doby zvyknou dětem nožky zpevnět dostatečně na to, aby zvládly jemné odrážení s balancem či šlapání do pedálů s pomocnými kolečky. V předškolním věku jsou většinou dostatečně velké na to, aby takový začátečnický kurz pochopili a zároveň dostatečně malé na to, aby si uvědomili všechna rizika, která ve větších dětech vyvolávají strach. Proto by bylo vhodné ukázat jim kouzlo kola právě ve 3-4 letech.

Nezoufejte, pokud jste tento moment prošvihli. Začít s cyklistikou nemají problém ani starší děti, ale může to jít těžší. Na druhé straně mnohem snáze porozumí na jakém principu vše funguje.

Tříkolka či odrážedlo?

Důležité je začít postupně a ne zhurta. Zejména u těch nejmenších odvážlivců je nezbytné nejprve vybudovat základní smysl pro stabilitu a sladění pohybů. Hned zde dospělí čelí dilematu. Který prostředek to dokáže nejlépe?

Na výběr máte tříkolky s pedály nebo jednoduchá odrážedla. Tříkolka je typickou volbou, protože je bezpečná a přímo na ni navazují pomocná kolečka. Malý řidič si osvojí točení řídítky i pedály. Před nasednutím na skutečné kolo mu však zůstává to nejtěžší - doladit balanc.

děti pomocná kolečka

Opačně je to s dětskými odrážedly, které nejprve rozvíjejí smysl pro rovnováhu. Konstrukce bez středového složení, klik a pedálů umožňuje prckům odrážet se od země nohama, přičemž získávají znalosti o řízení, zatáčení a rychlosti, která jim dovoluje udržet stabilitu snáze. Ani se nenadějete a vaše ratolesti budou brázdit stezky s nohama ve vzduchu. Výhodou je, že z odrážedel mohou děti plynule přesednout na pořádné kolo. Vědí už totiž vše potřebné, stačí, že si osvojí tu jednodušší část – šlapání do pedálů.

První kolo

Kvůli nadšení z prvního cyklistického dobrodružství mnozí rodiče zapomínají na technické záležitosti. Hmotnost a velikost dětského kola musí být do detailu přizpůsobeny výšce dítěte. Zvláštní pozornost věnujte nastavení sedla podle délky nohou. Zkontrolujte zda jimi malý cyklista pohodlně dosáhne na zem a prštěky na brzdy. Pokud vašemu mrňousovi kolo jen plánujete pořídit, v článku Vybíráme dětské kolo vám poradíme, na co dbát při rozhodování.

děti první kolo

Pocit bezpečí a ochrany

Před začátkem je podstatné zajistit dětem co nejlepší zážitek z učení. Vyberte vhodné místo mimo provoz či frekventované stezky, kde není příliš mnoho pozorovatelů, před kterými by se zatím nemotorní cyklisté styděli.

Vysvětlete řidiči základy i několikrát – zejména jemné brzdění, zastavování a snadné položení nohou na zem v případě nouze. Čím lépe kolo a dané činnosti pozná, tím větší pocit kontroly nabude. Abyste se vy a váš potomek cítili a byli skutečně v bezpečí, nezapomeňte na cyklistickou přilbu. Navíc ani ti nejlepší začátečníci se pádům nevyhnou, nezapomeňte je proto obléknout do dlouhých kalhot či hrubší mikiny a jejich kolena i lokty obrnit dětskými chrániči. Na potenciální chyby či pády nikdy nereagujte s vyplašeným či podrážděným tónem. Děti by se mohly uzavřít do sebe a na cyklistiku zanevřít.

děti jízda na kole

První kilometry

Svá záda i nohy zase připravte na to, že pár desítek metrů budete muset odběhnout s vaším dítětem. Nezapomínejte přitom na povzbudivá slova a rady. Přidržujte jej zezadu dokud nenabude jistotu a nebojte se ho potisnout. Jakmile budete cítit, že se mu daří udržovat rovnováhu, dopřejte mu volnost. Jak jsme zmínili již dříve, po pádech jen oprašte kolena a pokračujte ve zkušebních jízdách do té doby, než se jízda na kole pro vašeho prcka nestane přirozeným.

Před vyražením na silnici či na cyklistické stezky nepodceňte i lekce z pravidel silničního provozu. Shrnutí těch základních jsme pro vás připravili v předchozím článku. Přejeme hodně trpělivosti a malým cyklistům ještě hodně najetých kilometrů.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení