Zpět

Jak vybrat cyklistické brýle

Přidáno: 25.11.2019 15:41.26 Počet shlédnutí: 475

25 Listopad 2019

Kromě povinné výbavy na kole patří mezi důležité doplňky i cyklistická přilba, chrániče, oblečení a nesmíme opomenout ani cyklistické brýle. I když mnozí si mohou myslet, že jsou jen módním doplňkem a chrání oči jen před sluncem, není to zcela tak. Je nesporně více funkcí, které cyklistické brýle plní. V tomto článku však nebudeme radit, která značka brýlí je nejlepší, ale dáme tipy jak správně vybrat cyklistické brýle a co si při jejich výběru všímat.

Jak vybrat cyklistické brýle

Důležitá ochrana očí

Nejeden cyklista už zažil alespoň jednou situaci, kdy mu chyběly při kole brýle a jaké to bylo nepříjemné. Nemuselo to být jen oslňující slunce bránící v další jízdě, ale i létající hmyz, který skončil nečekaně v oku. Hlavním úkolem cyklistických brýlí je chránit očipred různými nepříjemnými situacemi. Chrání oči před UV zářením, kamínky, větrem, prachem nebo pokud jízdě na kole v terénu i před větvičkami stromů. Takové situace mohou cyklistovi nejen znepříjemnit cyklistika, ale mohou i vážně poškodit zrak. Proto výběru cyklistických brýlí věnujte patřičnou pozornost.

jak vybrat cyklistické brýle

Skla cyklistických brýlí

Je samozřejmé, že kvůli bezpečnosti cyklistické brýle nemají skla, ale plastové zorníky, i když jejich voláme skly. Jde především o bezpečnost cyklisty na kole, aby se při pádu skla nerozbily a neohrozili jeho zrak.

Není plast jako plast a tak se můžete setkat s:

• obyčejnými plastovými skly,
• skly z polykarbonátu,
• polarizovanými (antireflexními) skly,
• a fotochromatickými skly

Obyčejné plastové skla - mají jejich nejlevnější brýle. Sklíčka nemají žádnou povrchovou úpravu a žádné ochranné prvky. Jsou vhodné pouze na běžné kole na krátké vzdálenosti, například po městě.

Skla z polykarbonátu - jde o pevnější a odolnější skla. Brýle s takovými skly jsou i samozřejmě dražší. Často mají různou povrchovou úpravu, která například zvyšuje jejich odolnost vůči oděru, poškrábat, takže vydrží déle jako nové.

Polarizované neboli antireflexní skla - nabízejí o něco větší uživatelský komfort. Jde o skla, umožňující pohodlné sledování i v případě ostrého slunce, které se nepříjemně odráží. Polarizované skla nepříjemně odražené světlo nepropustí a tak ochrání zrak. Odclonit rušivé světlo odražené například od mokré vozovky, na kterou dopadá přímé slunce.

Fotochromatické skla - nazývají se také samostmavovacie skla. Podle intenzity slunce se samy rychle zakalí. Zbaví vás potřeby mít několik různých cyklistických brýlí, případně abyste měli brýle s výměnnými skly.

V případě, že často střídáte prostředí a světelné podmínky, není třeba, abyste měli k dispozici několik kusů brýlí. Můžete si vybrat brýle s více náhradními skly, umožňující výměnu skel podle aktuálních světelných podmínek. Pokud se však nechcete zdržovat s výměnou skel, máte možnost investovat do brýlí s fotochromatickými skly, čili samostmavovacími.

Zabarvení skel brýlí

I když vybíráte cyklistické brýle a ne sluneční, přece jen na slunci záleží. Podle toho, za jakého počasí budete kole, je třeba přizpůsobit zabarvení zorníků, čili skel brýlí. Při kole za slunečného počasí, je třeba mít skla hnědé nebo šedé barvy. Naopak do oblačných podmínek je vhodná zase žlutá barva. No a pokud nejčastěji jízdě na kole za šera, deště nebo v lese, jsou vhodné čirá skla.

S výberom zafarbenia skiel súvisí priepustnosť svetla. Najväčšiu priepustnosť majú číre sklá, takmer 100 %, žlté majú priepustnosť okolo 70 % a najmenšiu majú hnedé i sivé okolo 20 – 30 %. Vyššie spomínané samostmavovacie, čiže fotochromatické sklá plynule menia priepustnosť svetla od 20 do 80 %

Pokud si vyberete špatné zabarvení skel, může se stát, že oči budou vystaveny velmi silnému slunečnímu záření v případě, že si vyberete na slunce čirá skla. Naopak v případě, že si vyberete tmavá skla do tmavých podmínek v lese a za deště, uvidíte špatně. Při koupi brýlí se můžete setkat také s jiným zabarvením skel, a proto se informujte u prodejce, jaká je propustnost těchto skel.

Nastavitelné cyklistické brýle

Je velmi důležité, aby cyklistické brýle dobře seděly, nepadaly nebo nikde netlačily, to však může být problém. Ne všichni máme stejně velkou obličej nebo nos. Někdo má nos a tvář užší, někdo zase širší. Proto je vhodné investovat do cyklistických brýlí s nastavitelnými opěrkami na nos. Nastavitelné opěrky na nos by se měli dát otáčet do všech stran, aby se lépe přizpůsobily a nikde netlačily. Aby byla ochrana očí úplná jsou vhodné pružné obruby i stranice, které se přizpůsobí každé tváři. Tak budou brýle pevně sedět a nebudou nikde tlačit či padat.

Neméně důležitá kritéria cyklistických brýlí

Při výběru cyklistických brýlí je třeba si všímat i jejich odolnost vůči poškrábání, aby se při používání hned nepoškrábali. Dalším důležitým kritériem při jejich výběru by měla být jejich schopnost snižovat zamlžení. Zamlžení je velmi nepříjemné a může být i velmi nebezpečné. Některé brýle mají odvětrávací otvory nebo mají hydrofobní úpravu. Hydrofobní úprava brání nejen mlžení, ale také ulpívání nečistot a odpuzuje vodu. Během cyklistiky se tvář potí, a proto rám, koncovky nožiček i nosníky by měl být vyrobeny z protiskluzového materiálu.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení