Zpět

Poradíme vám jak se sbalit na vícedenní cykloturu

Přidáno: 26.11.2021 12:57.33 Počet shlédnutí: 1053

26 Listopad 2021

Chystáte se na vícedenní cykloturu a patříte mezi začátečníky? Poradíme vám, jak se jednoduše sbalit, na co není třeba zapomenout, abyste si váš naplánovaný výlet užili bez obtíží.

Poradíme vám jak se sbalit na vícedenní cykloturu

Kolo v bezvadném stavu

O tom, že kolo by mělo být v bezvadném stavu, nebudeme ani zbytečně diskutovat. Jakou povinnou výbavu má mít kolo, už jsme psali v minulosti. Také jaké nářadí s sebou vzít a co byste si měli přibalit na opravu kola, aby vás nazaskočil roztržený řetěz či nepříjemný defekt. Dnes se spíše budeme věnovat tomu, jak to všechno zabalit.

Méně je někdy více

Základní zásadu, že méně je někdy více jistě oceníte při stoupání do kopce a budete vděčný, že jste mnoho věcí nevzali. Zbytečnosti s sebou netahejte. Vždyť jste možná investovali do drahého odlehčeného kola, a nyní zbytečnou zátěží o tuto výhodu jednoduše přijdete. Myslete i na to, že budete muset občas kolo tlačit a tak ho zbytečně nepřetěžujte.

Sbalení zavazadel

Všechny věci, které si chcete vzít na několikadenní cykloturu, si připravte na jednu spoustu. Pokuste se z ní vyselektovat věci, bez kterých se možná obejdete. Na kolo lze naložit zavazadlo o hmotnosti i 20 kilogramů, samozřejmě čím těžší zavazadlo tím horší, každé kilo navíc budete při šlapání do pedálů cítit. Pojďme tedy na balení. Na všechny věci budete potřebovat cyklotašky, bez kterých se určitě neobejdete.

cyklotura zavazadla

Sbalte si jen praktické, skladné a lehké věci. Věci, které chcete s sebou vzít, rozdělte podle druhu a účelu použití, abyste v případě potřeby našli to co zrovna potřebujete a ihned jste věděli, kde co přesně hledat. Například oblečení si dejte na jedno místo, na jiné si zabalte nádobí na vaření nebo multifunkční nářadí na opravu kola či elektroniku. Tak budete vědět, kde ihned najdete například pláštěnku či pončo v případě nečekané bouře.

Největší zátěž by měla být v přední části kola – přibližně asi 60 % z celkové váhy zavazadla, proto do přední brašny na řidítka kola dejte těžší věci, případně elektroniku například mobil či GPS, abyste je měli hned po ruce. Zbývajících 40 % zavazadel uložte do zadní části kola. K tomu vám skvěle poslouží nosičové tašky. Ty si můžete vybírat z klasických jednoboxových, které se upevní na nosič, nebo bočnicových tašek, kde zavazadla rovnoměrně rozmístíte, aby bylo kolo vyvážené a netáhlo vás to do jedné strany.

Suché věci k nezaplacení

Věci, které si balíte do cyklotašek zabalte do plastových sáčků, aby v případě deště nepromokly. I když máte možná nepromokavou tašku, v případě dlouhotrvajícího a silného deště plastové kapsy oceníte, budete mít tak 100% jistotu, že vám oblečení jistě nanavlhne. Není nic horšího než být po celodenním dešti promoklý a najít v tašce náhradní oblečení naprosto mokré. Doporučujeme investovat do nepromokavých tašek s vodoodpudivou povrchovou úpravou či bez použití švů, které se postarají o to, aby vše zůstalo pěkně suché. Případně je vhodné, aby měla taška alespoň ochranný potah, který si na ni během deště natáhnete.

I elektronika ocení, pokud ji zabalíte například do bublinkové folie a ochráníte nepromokavým igelitem. V případě, že svůj mobil používáte jako navigaci, určitě investujte do ochranného vododolného pouzdra. Ochrání váš mobil před deštěm a blátem, navíc transparentní překrytí displeje umožní dotykové ovládání. Skvělá jsou taková pouzdra, která mají i upevnění na představec nebo kormidlo kola pomocí držáku. Povětšinou jsou tyto držáky polohovatelné, což je velké plus.

Velmi důležitý je také způsob ubytování

cyklotura přibalit

Velmi důležitým kritériem při vícedenní cyklotuře je způsob ubytování. Pokud budete přespávat v kempech, či jen tak někde u lesa potřebujete si do svého zavazadla přibalit i spací pytel a stan. Jsou to dost objemné a těžké předměty, proto se vám bude s takto naloženým kolem obtížněji manévrovat.

Na vícedenních toulkách na kole bez ubytování v penzionech budete potřebovat i nějaký plynový vařič, nádobí na vaření a příbor. Možná se vám už někdy stalo, že jste se vydali na kole poznávat přírodu a dlouhé hodiny jste nenarazili na žádný obchod či civilizaci, kde byste doplnili energii nebo vodu. Určitě tehdy potěší připravit si teplý čaj či vlastní večeři. Mějte s sebou jídlo alespoň na den dopředu. Kromě energetických tyčinek oceníte sušené ovoce, ovesné vločky a samozřejmě pitnou vodu.

Také budete potřebovat více náhradního oblečení. Oblečení si budete jistě průběžně prát, ale neručíme vám za to, že vám v noci úplně vyschne. I když funkční či cyklistické oblečení je z takových materiálů, které velmi rychle schnou.

Pokud budete přespávat v ubytovnách, stan, karimatku ani plynový vařič nepotřebujete, vystačíte si s náhradním oblečením a manipulace s kolem bude o to snazší. Je velmi důležité při plánování několikadenní cyklotury zjistit, kde se budete pohybovat a zjistit, jestli jsou v blízkosti nějaké restaurace či obchody.

TIP: Nezapomeňte na základní výbavu každého cyklovýletu, ale a pokud přece jen něco zapomenete nezoufejte, většina věcí se dá sehnat i během cesty. Přejeme vám spoustu krásných zážitků, dobré počasí a šťastný návrat domů.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení